Podporuj lokálnych #15: Farma Brestové

Kupovať produkty z farmy je dnes cool ale samozrejme aj lepšie pre naše zdravie, pretože tieto produkty boli získané za podmienok, ktoré zvyšujú ich kvalitu. Keďže sa však už o vytvorenie týchto podmienok na farme nestarajú  stroje ( v takej miere ako vo veľkochove), ale ľudia, je to podstatne náročnejšie. Preto veľké uznanie patrí všetkým, ktorí sa rozhodli ísť touto cestou. Medzi nich patria aj Peťo s Mišom , majitelia Farmy Brestové.

Čo vás viedlo k vytvoreniu farmy? Máš k tomu bližší vzťah alebo to berieš ako podnikateľskú príležitosť, keďže takéto farmy a produkty z nich sú v poslednom čase čoraz viac vyhľadávané?

M: Keď som mal tri roky, moja stará mama ma nemohla nájsť. Nakoniec našla moje nohy, čo trčali z králikárne a ja som vo vnútri hral s králikmi. Myslím, že môj vzťah k zvieratám je viac než len bližší. Vždy som chcel byť veterinár a mať veľkú farmu. Jedno z toho sa mi teraz plní.

2. Mali ste nejaké špeciálne podmienky, na základe ktorých ste hľadali pozemok, kde farmu založíte alebo ste mali jednoducho možnosť začať tu v Brestovej a využili ste ju ?

M: Špeciálne podmienky sme nemali, ale keď sa nám naskytlo Brestové, nebolo o čom. Na Brestovom sa narodil môj otec a ja som tu trávil svoje detstvo. Pre mňa je Brestové srdcová záležitosť.

3. Vzhľadom na to, že ste v podstate v začiatkoch aký je súčasný stav farmy ? Čo máte dostavané , na čom pracujete práve teraz a čo je ešte v pláne postaviť/zariadiť?

P: Farma ešte donedávna slúžila dlhé roky ako hospodárska usadlosť. Preto sme nemuseli nič stavať, no všetko bolo v pôvodnom stave. Pustili sme sa do zveľaďovania farmy a pomaly dávame dokopy dve obytné časti, kde aj bývame. Tento rok nás ešte čaká obnova stodoly a jednej maštale.
4.Čo zahŕňa váš bežný pracovný deň? Určite toho nie je málo.

P: My máme len pracovné dni 🙂 Obaja sme zamestnaní, takže o to je to náročnejšie. Bežnou vecou je krmivo a voda zvieratkám. Ďalej to je napríklad kydanie hnoja, čistenie zvierat, aby boli v suchu a čisté. Pozemok máme dosť veľký, tak nás neminie kosenie trávy, či upratovanie dvora. A samozrejme, zbieranie vajíčok 🙂

5.Aké zvieratá momentálne chováte na farme? Môže človek voľne prísť na vašu farmu a poobzerať si to tam?

M: Momentálne máme na farme 280 zvierat. Z toho veľkú časť tvoria sliepky. Ďalej chováme kone, ovce, kozy, psy, mačky a zaujímavosťou pre niekoho môžu byť pštrosy. Zatiaľ nevyzerá farma podľa našich predstáv, tak pre verejnosť to zatiaľ nie je. Ale samozrejme, ak sa pri bráne zastavia nejakí ľudia, nikdy ich nevyhodíme a farmu im radi ukážeme

6.V ponuke máte zatiaľ  domáce vajcia z volného chovu , je o ne záujem ? Ako plánujete svoju ponuku rozšíriť?

P: Áno, zatiaľ máme v ponuku len domáce vajíčka. Ľudia si buď chodia pre ne k nám, alebo po dohode ich zdarma privezieme až k nim domov. Určite máme plány rozšíriť našu ponuku domácich potravín, ale konkrétnu ponuku by sme si chceli nechať zatiaľ pre seba.
7. Fungovanie farmy samozrejme takisto podlieha rôznym nariadeniam a normám, po tejto stránke máte všetko zvládnuté?

P: Sme riadne registrovaná farma. Musíme spĺňať kopu podmienok a robiť ročne niekoľko vyšetrení zvieratám. Aj toto všetko stálo a stojí veľa času. Po splnení všetkej administratívy môžeme predávať vajíčka priamo zákazníkom alebo aj maloobchodným prevádzkam a reštauráciám.

8.Blíži sa chladnejšie obdobie a teda aj zima, ako funguje farma počas zimných mesiacov?

M: Počas zimných mesiacov funguje skoro všetko ako aj v letných. Zvieratá treba obstarať aj keď je -12°C. Vtedy je to trochu adrenalín 🙂 Jediné v čom v zime zaostávame je už spomínané zveľaďovanie farmy.


9.Zostalo ešte niečo, na čo sme sa nespýtali a rád by si sa o to podelil s čitatelmi ? 🙂

M: Je to naozaj časovo veľmi náročná práca. Preto veľká vďaka patrí rodičom a krstným rodičom, ktorí nám pomáhajú vždy, keď môžu. Budeme radi, keď budú ľuďom naše vajíčka chutiť a budú sa k nám radi vracať.

Farma Brestové
Adresa

Facebook

+421 948 505 212
m.me/farmabrestove

————————————————————–

Podporuj lokálnych #14 Predajňa Angus Farma Košariská
Podporuj lokálnych #13 Zdravá Výživa ŠTVORLÍSTOK
Podporuj lokálnych #12 Coolňa Burgers & Hotdogs
Podporuj lokálnych #11 Angel Ink Tatoo Studio
Podporuj lokálnych #10 Miki Modelle
Podporuj lokálnych #9 Kunowský Majer
Podporuj lokálnych #8 Záhradné Centrum Beňa
Podporuj lokálnych #7 JAM Sport

Podporuj lokálnych #6 Juraj Vandelia
Podporuj lokálnych #5 Jimmy Market
Podporuj lokálnych #4 HappyEnd SkateShop
Podporuj lokálnych #3 Lasičky
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *