Podporuj lokálnych #13: Zdravá výživa Štvorlístok

Zdravé stravovanie je vec, ktorej by mal každý z nás venovať väčšiu pozornosť. Avšak v  záplave nezdravých produktov, ktoré sa nám ponúkajú z regálov v hypermarketoch , je niekedy náročné nájsť tie správne pre naše zdravie. Preto nie je na škodu, keď vznikne obchod, v ktorom sa predávajú výhradne zdravé veci. A práve taká je predajňa Zdravá výživa Štvorlístok, vedená sympatickou Gabikou Kubíčkovou.

Ahoj Gabika, môžeš nám na úvod v stručnosti povedať, čo ťa doviedlo k otvoreniu obchodu Zdravá výživa Štvorlístok ?

Pamätám si na to, ako by to bolo včera 🙂 Začala som sa zaoberať zdravou výživou doma cca pred 13stimi rokmi, keď som vymýšľala  príkrmy prvorodenému synovi. V meste bol vtedy veľmi zúžený výber zdravých potravín. Tak sme jazdili do zdravej výživy v Hodoníne. Potom čo sa mi pridružili vážne zdrav.problémy a zistila som, že sa dajú pekne eliminovať stravou, začala som nad vlastným biznisom rozmýšľať čím ďalej tým viac. Do práce kvetinárky som sa už nechcela po materskej vrátiť a keďže mám školu obor obchod-podnikanie, skúsila som otvoriť obchodík.

Aké boli začiatky?  Podľa všetkého si dovtedy nemala skúsenosti s vedením obchodu.

Začiatky pred 10rokmi neboli vôbec ľahké, bolo treba zložiť ružové okuliare. Úver mi v žiadnej banke nechceli dať, keďže som oň žiadala ešte na rod.dovolenke, vzal si ho na seba manžel a ja som ho splácala. Miesto na poschodí, tiež nebolo šťastné riešenie, ale vtedy jediné. Žiadna dovolenka, žiadna OČR na dieťa, prácu (papierovačky) som si robievala po nociach doma, hľadala nových dodávateľov atď. Veľmi mi pomohla i spolupráca s obchodíkom v Hodoníne, ktorý som po roku odkúpila. Po necelých troch rokoch podnikania sa narodila dcéra a už bolo problematické riadiť pri deťoch dve predajne spolu s tromi zamestnancami, tak som tú v Hodoníne predala. Aj keď prosperovala vtedy viac. Na tretej materskej som našla i priestor pre obchodík na prízemí. Bolo to presne to, čo som hľadala už roky.

Dá sa teda povedať, že dnes už máte v Senici zabehnutú prevádzku.

Áno, máme a veľmi sa tomu teším.

Čo všetko ponúkate?

Ponúkame bezlepkové potraviny, dia výrobky, kváskové chlebíky, pečivo a koláče, chladený tovar, oriešky, nesírené sušené ovocie, bio koreniny, niekoľko druhov soli a cukru, múky, medy,  farby na vlasy, prírodnú kozmetiku a drogériu , čaje a tinktúry, potraviny a sladkosti pre detičky , ručne šité hračky a veľa iného. Tento rok (od februára) sme ako prvý v Senici začali i bezobalový predaj. Dnešným dňom máme už 37 druhov potravín na váhu a každý týždeň pridávame nové. Postupne v obchodíku vytláčajú tie balené.

Bezobalový predaj? Ako to funguje?

Zákazník si k nám na nákup prinesie z domu vlastné nádoby, alebo látkové vrecká a my mu do nich navážime vybrané potraviny. Výsledkom je oveľa lacnejší nákup a tiež super pocit zo šetrenia prírody. Veď načo platiť za plastový obal, keď to ide i inak – bez neho.

Ako si na tento spôsob nákupu zvykli zákazníci? A čo k tomu viedlo teba samú?

Vždy keď nám prišiel tovar, nabalila som si z toho všetko, čo nám doma chýbalo. Doma som to vysypala do pohárov a zrazu bol kôš na plasty úplne plný. Ale ono nestačí odpad len triediť, ale podľa možností vôbec netvoriť. Nakupovanie bez obalu už dávno nie je v zahraničí žiadna novinka. Tak som si povedala, keď to ide tam, prečo nie u nás v meste. Zákazníkom bez  rozdielu na veku  sa to veľmi páči.

Aké sú tvoje najbližšie plány alebo nápady, ktoré by si rada realizovala?

Nápady a plány? Občas mi to pripadá, že ich mám tak na tri životy 😀 . Momentálne sa popri deťoch snažím rozširovať myšlienku Zero Waste v Senici, poukázať na problém s odpadom a ako ho vôbec  netvoriť. Založila som tiež na fb skupinu Zero Waste Senica, ktorá sa už začala pekne rozrastať.  V najbližšie týždne rozšírime ponuku i o čapovanú drogériu, pomôcky do domácnosti a iné. Plus budeme stále rozširovať sortiment potravín  na váhu. Taktiež keďže sa už  v septembri po tretej materskej naplno vrátim do práce, začnem organizovať na túto tému workshopy a prednášky. Opäť obnovíme i prednášky spojené s vegan varením. Pokiaľ sa chce niekto o dianí v obchodíku dozvedieť viac, nech si pozrie našu fanpage Zdravá výživa Štvorlístok.

Chceš v rámci svojho obchodu prejsť úplne na zero waste alebo to bude v nejakom pomere so zdravými produktami v obale?

Rada by som prešla na „bezobalovo“  v čo najväčšom množstve. Ale až čas ukáže, ako sa mi to podarilo. Uvidíme.

Čo ťa ženie vpred a motivuje vstať každé ráno z postele a ísť do práce ?

Najťažšie je asi zosúladiť veľkú rodinu s prácou. Našťastie pokiaľ niekedy potrebujem postrážiť deti mám k dispozícii obetavú svokru na dôchodku, alebo moju maminku a aj manžel mi vie pomôcť ohľadom dovozu tovaru niekedy aj niekoľkokrát do týždňa. Každému by som dopriala, aby videl zmysel vo svojej práci a bol v nej šťastný ako ja 🙂

Zdravá výživa ŠTVORLÍSTOK
Adresa

Facebook

+421 907 276 158
gabriela.kubickova@gmail.com

————————————————————–

Podporuj lokálnych #12 Coolňa Burgers & Hotdogs
Podporuj lokálnych #11 Angel Ink Tatoo Studio
Podporuj lokálnych #10 Miki Modelle
Podporuj lokálnych #9 Kunowský Majer
Podporuj lokálnych #8 Záhradné Centrum Beňa
Podporuj lokálnych #7 JAM Sport

Podporuj lokálnych #6 Juraj Vandelia
Podporuj lokálnych #5 Jimmy Market
Podporuj lokálnych #4 HappyEnd SkateShop
Podporuj lokálnych #3 Lasičky
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *