Podporuj lokálnych #9: Kunowský Majer

V novej časti seriálu sme vyspovedali majiteľa Kunowského majera – Dušana Podmajerského. Ako pristupuje k chovu zvierat a aké má plány do budúcna sa dozvieš práve tu.

Kunowský majer, kto sa rozhodol do toho pustiť a prečo?

Rozhodnutie neprišlo zrazu. Vyvíjalo sa to postupne s tým, ako sme sa pred piatimi rokmi nasťahovali a začali postupne chovať zvieratá a tažiť dobré emócie zo spolunažívania s nimi. Tiež to bola otázka potrieb a dopytu po potravinách s preukázateľným pôvodom a rozhodnutie chovať zvieratá prirodzeným spôsobom.

senicaplus kunowsky majer 5Akých zvieracích obyvateľov na Kunowskom majeri chováte?

Psíky, mačičky, hydinu ( sliepky, kačeny, husi, perličky), králiky, ovečky, ryby, včely, ale nájdete tam aj veľa prisťahovalcov ako holuby, straky, rôzne iné druhy vtákov, ježkov, veveričky, rada k nám občas zavíta aj líška 🙂

Do akej miery sa o zvieratá staráte? Snažíte sa  o nejakú špeciálnu starostlivosť alebo je to  skorej založené na tej voľnosti a prirodzenosti?

V prvom rade je prioritou dať zvieratám dostatok priestoru a prirodzenej a kvalitnej potravy. Vynechať akúkoľvek chémiu, prídavné vitamíny alebo látky na urýchlenie rastu, antibiotiká. Toto je inak otázka, ktorú čakáme od zákazníkov a otázka, ktorú by sa mal každý konzument pýtať predajcov potravín. Zákazník by tiež mal mať možnosť si to overiť a skontrolovať. Ľudia dnes zisťujú kvalitu potravín podľa popisov, farby, ceny a reklamy.
senicaplus kunowsky majer 3senicaplus kunowsky majer 1
Čo dokážete vyprodukovať z chovu, resp. čo si môže u vás človek kúpiť ?

Aktuálne ryby, hydinu, vajíčka, králiky a med. Pracujeme na schválení oválnej spracovne na výrobu výrobkov z mäsa a rýb, ktoré teraz robíme len pre rodinu a blízkych a pripravujeme na schválenie. Máme v pláne robiť výrobky z našich zvierat bez stabilizátorov a rôznych iných čudných látok ako sú zvýrazňovače chuti, pachov alebo iné veci, ktoré majú pomotať vaše chuťové bunky.

senicaplus kunowsky majer 4
Spolupracujete aj s miestnymi predajcami prípadne reštauráciami? Dá sa po vaše produkty dostať aj inak ako kúpou cez internet?

Dajú sa kúpiť aj u nás na majeri a spolupracujeme s vybranými predajňami a reštauráciami, ktoré zmýšlajú podobne ako my. Naším prvým predajcom sa stali naši kamaráti Barborka a Miško, ktorým patrí predajňa Lasičky. Chceme dať naším zákazníkom naše produkty bližšie a aj do reštaurácii, kde ich vedia pripraviť. V Senici z našich rýb pripravujú jedlá vo Fit-pite, ktorý z nich pripravuje aj jedlá studenej kuchyne, ďalej v golfovom rezorte v reštaurácii Altrivio a v plážovom bare TWENTEE, ale aj na Salaši Sobotišťan.

Nechceme sa stať veľkovýrobou ako väčšina spracovateľov, chceme si nájsť komunitu ľudí, ktorá uživí nás a ktorú uživíme my. Každé zväčšenie a zintenzívnenie výroby prináša zníženie kvality. Základným princípom je zaujímať sa ako a kde zvieratá žijú, čím sa živia a ako je o ne postarané. K nám je možné prísť a presvedčiť sa o tom a zároveň je možné ukázať deťom, ako to má vyzerať, aby si zvieratá vážili a nebrali ich len ako kus mäsa ktorý vyrástol v hypermarkete.

senicaplus kunowsky majer 7 senicaplus kunowsky majer 2
Vraj plánujete otvoriť majer aj pre verejnosť, aby návštevníci mohli prísť do priameho kontaktu so zvieratkami. V akom štádiu je táto myšlienka?

Áno, plánujeme. Dnes je návšteva majera obmedzená, treba si zavolať a dohodnúť čas návštevy. Čo sa týka bezpečnosti je potrebné, aby niekto z majiteľov prípadne zamestnancov urobil sprievod. Máme zámer otvoriť majer cez prázdniny v poobedňajších hodinách s vymedzeným priestorom na pozorovanie zvierat, aj s posedením. Tu by sme zákazníkovi chceli okrem možnosti kúpy rýb, ponúknuť aj možnosť občerstvenia našimi rybami, grilovanými alebo inak tepelne upravenými. Toto bude záležať na tom, ako sa nám podarí urobiť všetky úpravy a povolenia podľa príslušnej legislatívy a personálne takúto prevádzku zabezpečiť. Máme rozbehnutých viac projektov naraz, preto je možné, že otvorenie bude spustené neskôr.

senicaplus kunowsky majer 6
Zamýšlate na majer pribrať ďalšie druhy zvieratiek alebo sú už kapacity majera primerane zaplnené?
Chceli by sme rozšíriť rôznorodosť na úkor kvantity. Podľa sezónnosti ponúkať príslušné produkty z farmy. Máme v okolí pozemky na ktorých plánujeme rozšíriť aktivity aj čo sa týka pestovania, ktoré robíme dnes len obmedzene, ale bohužial deň má len 24 hodín a napriek tomu, že cítime obrovskú podporu od verejnosti ale aj úradov, za ktorú ďakujeme, naše sily a kapacity sú obmedzené.

Ďakujem za rozhovor a prajem všetko dobré.

KUNOWSKÝ MAJER
Adresa

Facebook
Webstránka

+421 948 213 737
kunowskymajer@kunowskymajer.sk

————————————————————–
Podporuj lokálnych #8 Záhradné Centrum Beňa
Podporuj lokálnych #7 JAM Sport

Podporuj lokálnych #6 Juraj Vandelia
Podporuj lokálnych #5 Jimmy Market
Podporuj lokálnych #4 HappyEnd SkateShop
Podporuj lokálnych #3 Lasičky
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *