Umenie očami Seničanov #8 – Emma Závodská

Neskorý septembrový diel nášho seriálu patrí tento mesiac gympláčke, Emme Závodskej. Ak sa chceš dozvedieť viac o Emmke, o jej vzťahu k umeniu, pozrieť si jej tvorbu, poprípade zistiť, aké má plány do budúcna, určite si prečítaj tento rozhovor! Príjemné čítanie 🙂

Ahoj Emmi, na začiatok nám, prosím, povedz niečo o sebe ?
Ahojte, volám sa Emma a mám 18, tento rok maturantka na senickom gymnáziu. Poznávacie znamenie: ceruzky alebo štetce zapichnuté vo vlasoch, heh.

Odkedy sa venuješ maľovaniu?
Začala som ešte v škôlke a viaže sa k tomu celkom vtipná historka.

umenie ocami senicanov emma zavodska 1

Kto ťa priviedol ku kresleniu?
Keď staršia sestra bola menšia, naši ju prihlásili na hocijaké krúžky a ju to vždy skoro omrzelo. A ja som si ešte v škôlke, čerstvých 5 rokov na krku, vydobyla u našich, nech ma prihlásia na výtvarnú. Nešla som na klasický zápis do ZUŠ, pretože som sa tam hlásila niekedy v strede roka a dodnes nezabudnem na výraz tváre mojej maminky, keď som v triede prvý raz kreslila. Tak vytreštené oči už asi nikdy nebude mať, haha. Vlastne som sa k tomu priviedla sama a tak skoro ma to neprestane baviť, to som si istá.

Maľuješ tak často, že si už bez toho nevieš predstaviť tvoj obyčajný deň?
Každý deň, kedy nedržím ceruzku v ruke považujem za stratený. Kreslím a maľujem vždy, všade a na hocičo. Papier, ruky, textil, notebook alebo aj napríklad ukulele 😀 Takmer vždy mám so sebou malý skicár, do ktorého si čarbem.

umenie ocami senicanov emma zavodska 2

Kto/Čo ťa najviac inšpiruje pri tvojej tvorbe?
Najviac sú to moje vlastné emócie, myšlienky alebo dojmy z niečoho. Potom asi najskôr v hudbe, nikdy som nemala možnosť sa jej venovať bližšie, preto ma inšpirovali pesničky alebo keď mi niekto hral na svojom hudobnom nástroji. Ale v každej jednej situácii sa dá nájsť inšpirácia, len fakt treba si vedieť uvoľniť myseľ, odpútať sa od tých iba povrchných vecí a hľadať hlbšie myšlienky, významy a prepojenia.

Keďže si vyššie spomínala, že nejsi úplne taký klasický výtvarník, keďže navštevuješ gymnázium, plánuješ do budúcnosti viac sa zamerať na ten výtvarný smer?
Už to bude aj 10 rokov, čo som sa rozhodla, že chcem byť interiérová dizajnérka. Ale na Slovensku ani v Česku nie je žiadna univerzita, ktorá by ponúkala kvalitnú výučbu tohoto oboru. Preto som sa zameriavala viac na architektúru, ale toto leto som sa rozhodla, že pôjdem na produktový dizajn. Či sa mi to podarí je už druhá vec, ale sama na tom makám.

umenie ocami senicanov emma zavodska 3

Akú techniku používaš najradšej?
Perokresba a maľba sú moje najobľúbenejšie. Perokresbu využívam na ilustrácie alebo rýchle skice a pri maľbe sa dokážem úplne uvoľniť, takže sa mi bežne stáva, že keď začnem večer maľovať, skončím niekedy na svitaní.
Má nejaké dielo z tvojho repertoáru prívlastok “srdcovka”?
Jedno by sa našlo a tým je práve “Búrka sĺz” s vyobrazením srdca. Takže srdcovka ako sa patrí 🙂

umenie ocami senicanov emma zavodska 5umenie ocami senicanov emma zavodska 6

umenie ocami senicanov emma zavodska 4 umenie ocami senicanov emma zavodska 7

Ďakujeme Emme za rozhovor!

Ak vás článok zaujal, môžete si prečítať aj niečo staršie

Umenie očami Seničanov #7 – Leonard Šimek
Umenie očami Seničanov #6 – Michal Sabol
Umenie očami Seničanov #5 – Jakub Koprla
Umenie očami Seničanov #4 – Tibor Mikula
Umenie očami Seničanov #3 – Veronika Polakovičová
Umenie očami Seničanov #2 – Klára Štefanovičová
Umenie očami Seničanov #1 – Erika Filková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *