Tanečná skupina SONNY oslávila 25ku!

Minulý víkend 24. a 25. októbra tanečná skupina SONNY dvomi výchovnými a tromi verejnosťou vypredanými koncertmi s názvom „Emócie v pohybe“ oslávila štvrťstoročnicu! Celkovo 246 aktívnych tanečníkov od 4 do 45 rokov na XXIV. tradičnom koncerte na stejdži kultúrneho domu v Senici odovzdalo svoje emócie, talent, ale hlavne srdce všetkým divákom. Dvadsaťpäťka je pre tanečnú skupinu úctihodný vek, takže ako sa to celé začalo?

1989. Pre Slovákov je tento rok známy najmä nežnou revolúciou, avšak u nás v Senici sa v tomto roku začal sen mladej Andy Jakubcovej stávať skutočnosťou. Po prvom konkurze sú členkami tanečnej skupiny, ktorá vzniká pri MsKS, len samé dievčatá, ktorých tanečný repertoár sa zameriava na disco, kabaretné a scénické choreografie. „Začiatky boli skutočne neporovnateľné s rokom 2014. Vtedy stačila len chuť, pár tréningov jednoduchej choreografie a poď ho vystupovať. Veľmi sme to prežívali“, hovorí Andy.

A tak teda prichádzajú prvé vystúpenia, na ktorých sa už dievčatá predstavujú ako SONNY. Rok 1991 – to sú prví chlapi, prvý koncert, prvé tanečné sústredenie. V ´93 idú „Soňáci“ na prvú súťaž a suverénne si spomedzi 23 konkurenčných choreografií odnášajú zlato za „Exterminátora“. V tom istom roku vzniká Slovenská tanečná organizácia disciplín IDO (Medzinárodnej tanečnej organizácie), ktorej členom sa SONNY stáva hneď rok na to a zároveň zakladá juniorskú zložku (12-15 rokov) pod patronátom Centra voľného času v Senici. S choreografiou „Prečo si nezatancovať“ v roku 1995 získava prvý titul majstra Slovenska v tedajšej kategórii tanečné scénky. „Červeným ošiaľom“ (1996), formáciou, ktorá bola až do éry HVK2 (2011) poslednou, ktorú Andy sama tancovala, SONNY ovláda tanečné parkety a získava 1.miesto na všetkých troch súťažiach, ktorých sa zúčastňuje. Juniori vyhrávajú svoju prvú súťaž, vzniká detská zložka do 11 rokov, vtedy nazývaná „Sonny kuriatka“ a o rok neskôr „Sonny bambuľky“ pre ešte mladšie deti. 1998 – SONNY HVK (hlavná veková kategória, od 16 rokov) získava historický úspech na medzinárodnej súťaži, a to 4.miesto na Európskom pohári v Martine s choreografiou „Hey DJ“. 1999 – prvý titul majstra Slovenska v kategórii disco dance skupiny pre juniorov. 2000, 2001, 2002 – dospeláci opäť majstrami SR. 2002 – juniori získavajú prvú nomináciu na Majstrovstvá Európy do Maďarska s choreografiou „Dance attack“. S ďalšími rokmi prichádzajú ďalšie súťaže, ďalšie výhry, ale aj prehry.

Prvých 20 rokov tanečnej skupiny SONNY Senica

Tanečná skupina SONNY od svojho vzniku každým rokom exponenciálne narastá, o čom svedčí fakt, že dnes okrem štyroch hlavných „A“ zložiek – detskej, juniorskej, hlavnej vekovej kategórie a HVK2 (od 31 rokov), funguje ďalších 7 zložiek !!! Od tanečných prípraviek I, II, III, IV (od 4 rokov), cez deti II, III (od 8 rokov) až po juniorov „B“. V súčasnosti „Soňáci“ trénujú už vo svojich vlastných priestoroch, v tanečnej sále „Esko“ na Hollého ulici, ktorá bola otvorená pred rokom. Zúčastňujú sa na súťažiach pre neregistrovaných tanečníkov, ale najmä na všetkých pohárových súťažiach STODIDO, majstrovstiev Slovenska, Európy, sveta, na ktorých Senicu reprezentujú sólisti, duá, skupiny a formácie v disciplínach disco dance a street dance show. Sezónu 2014 SONNY ukončovala na medzinárodných súťažiach v Ústí nad Labem a talianskom Turíne, odkiaľ si priniesli napríklad bronzovú medailu za HVK formáciu „Cruela´s explosion“ a dva tituly majstra sveta pre HVK2!


HVK2 (nad 31 rokov), disco dance formácia, majstri sveta Turín 2014

Spočítať všetky úspechy za celých 25 rokov je asi nemožné, rovnako ako spočítať všetkých tanečníkov, ktorí kedy boli súčasťou SONNY rodiny. Žiadny z úspechov by sa však nerealizoval bez snahy, odhodlania, nápadov a pevných nervov tréneriek, ku ktorým okrem zakladateľky Andy patrili Lenka Španková, Ivana Sadloňová, Martina Jamrichová, Petra Jediná a dnes patria Zuzka Florianová, Soňa Pastorková, Monika Paračková a asistuje aj Rebeka Michalicová.

A čo dodať k XXIV. koncertu „Emócie v pohybe“? Po 4 rokoch som sa opäť postavila na javisko s ostatnými tanečníkmi, bola som v zákulisí, troška nervózna pred tým ako som išla tancovať, aj keď som tancovala len dve choreografie. Už pri písaní tohto úryvku sa mi tlačia slzy do očí, pretože si zmyslím na to ako nie len mne, ale dúfam aj všetkým divákom choreografie „šťastných“ a „ustráchaných“ detí, „zlých“ junioriek, „smutných“ báb z HVK, „lenivých“ starých soňáčiek alebo „funky“ HVK2 odovzdávali úžasnú energiu. Ak ste si tento jedinečný zážitok predsa len nechali ujsť, môžete sledovať youtube kanál CVČ Senica (https://www.youtube.com/user/CVCSenica/videos), kde onedlho nájdete jednotlivé choreografie nielen z tohtoročného koncertu, alebo si pozrite photo report od MESTO SENICA

 

Sonny Senica 25 rokov

„Detstvo -> dospelosť… Hodiny tréningov, prepotené tričká, koncerty, súťaže, radosti, úsmevy, slzy, výhry, sklamania, priateľstvá, zábava, zážitky, boľavé svaly, precestované kilometre… Najlepší ľudia, najlepšia rodina, najlepšie roky… Toľko slov na mysli, že mi dochádzajú… ĎAKUJEM SONNY !!! Kým to nezažiješ -> nepochopíš!“ (Rebeka Michalicová)

SONNY. Tanečná skupina. Tréningy. Drina. Súťaže. Energia. Výhry. Prehry. Rodina. Priateľstvá. Radosť. Smútok. Zábava. Úsmev. Ale aj plač. SONNY je už 25 rokov aj vďaka všetkým, ktorí kedy boli jej súčasťou, plus pre toto mesto. Ďakujeme ti za ňu, Andy!

Monika

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *