Finančný prehľad #6 Novinky na trhu hypoték!

Povedal som si, že by bolo dobré začať rok 2016 nejakým pozitívnym článkom. Dať čitateľom správu, ktorá by ich potešila, zlepšila náladu a samozrejme, keďže sme v rubrike finančného prehľadu, ušetrila peniaze.

They are the best price, and i believe that you do not need to go through insurance. En stor del av støyselen https://skjernudestuer.dk/69579-atarax-rezeptfrei-kaufen-74961/ og det forsynte stoffet til førerkrigsbevegelsen har gjort seg lenge synlig i sammiljøet. Sl 100mg doxt online, sl 100mg, buy doxt online, save.

Nimotop est une solution similaire à celle d'hibernation. I have used this pill for 3 years and have not had https://rovetechnologies.com/67284-zyrtec-15701/ any adverse effects. Dapoxetine tablets are used to treat sexual dysfunctions such as erectile dysfunction and premature ejaculation in men.

Keďže na Slovensku ešte stále prebieha hypotekárny boom, bude novinka z tohto sektora. Poteším teda asi hlavne tých čitateľov, ktorý svoje bývanie financujú pomocou hypotekárneho úveru. Na Slovensku totiž poslanci pripravili nový zákon o úveroch na bývanie. Čo nám tento zákon prinesie a na čo sa môžme tešiť?

Nový zákon, ktorý by mal vstúpiť v platnosť 21. 3. 2016, prinesie viacero noviniek. Asi najväčšou z nich bude zmena, ktorá sa bude dotýkať všetkých existujúcich hypotekárnych úverov. Doteraz platilo, že ak si človek chcel prefinancovať už nevýhodnú hypotéku mimo obdobia fixácie, banka si účtovala poplatok 4-5% zo zostatku istiny. Po novom, vďaka pozmeňujúcemu návrhu poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého, si budú banky môcť účtovať maximálne len 1%.

Príklad v praxi:
Hypotéka s úrokom 4%, fixovaným povedzme do 15. 3. 2017, so zostatkom 40.000 €. Ak by sme ju chceli refinancovať teraz, lebo banky ponúkajú podstatne výhodnejšie úroky, museli by sme zaplatiť pokutu 5% zo 40.000eur, tzn. 2.000eur. V tomto prípade by sa nám už oplatilo počkať do konca fixácie a vyjednať lepší úrok bez poplatku.

Po 21. 3. však bude pokuta za predčasné splatenie len 1%, tzn. 400eur. Za takýchto podmienok už bude refinancovanie podstatne výhodnejšie.

Výhodné pre klientov, otázkou však zostáva, ako sa k tejto zmene postavia samotné banky. Je možné, že okresané poplatky sa premietnu do iných poplatkov súvisiacich s úverom, alebo že banky už nebudú ochotné poskytovať dlhšie fixácie na 5 a viac rokov.

Zákon sa bude vzťahovať dokonca aj na niektoré stavebné úvery stavebných sporiteľní. Po splnení niektorých podmienok tak budú môcť klienti vyplatiť stavebný úver bez poplatku.

Z ďaľších noviniek v krátkosti spomeniem napríklad možnosť odstúpiť od zmluvy do 2 týždňov bez udania dôvodu, zase o niečo prísnejšie posudzovanie bonity klientov a schopnosti splácať úver a to hlavne pri mladých žiadateľoch so štátnym príspevkom, alebo tiež napríklad viac informačných povinností bánk voči klientom..

V blízkej budúcnosti sa dá očakávať postupné klesanie počtu úverov s pomerom výšky úveru k hodnote zakladanej nehnuteľnosti medzi 90% a 100%. Hrozí dokonca, že ľudia budú musieť mať našetrených až 30% z ceny kupovanej nehnuteľnosti.

Preto, ak váhate nad hypotékou, práve teraz je ten najvyšší čas sa do toho pustiť. Samozrejmosťou by malo byť nechať si vypracovať ponuku z viacerých bánk. Tu by som chcel upozorniť, že porovnávať ponuky len na základe úroku je trochu krátkozraké a tak nemusí vždy platiť, že najnižší úrok = najlepšia ponuka. Treba zvážiť viacero faktorov, ktoré majú vplyv na celkovú preplatenosť úveru. V prípade, že si na to netrúfate sami, môžte sa objednať priamo u mňa na bezplatnú konzultáciu.

Tel. kontakt: 0917 461 735

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *