Seed of Inspiration – Deň plný inšpirácie

V piatok 5. 12. sa v DAV-e konal nultý ročník akcie s pracovným názvom Seed of Inspiration. Organizátorom tejto akcie sme boli my, čiže tím okolo SE+ za podpory Europe Direct. Projekt bol určený najmä mladým ľuďom a bol akousi generálkou k prípadnej oficiálnej TEDx SENICA, ktorú by sme chceli zorganizovať budúci rok. S myšlienkou realizovať niečo takéto prišiel Pali Krutý, ktorý je pravidelným účastníkom Bratislavského TEDx-u. „Prečo neurobiť niečo takéto aj v Senici?“ Oslovil zopár ľudí zo študentského parlamentu a tí si zavolali svojich kamarátov. Napokon sa stretlo 35 mladých ľudí vo veku od 16 do 38 rokov.
vysačkyKaždý z účastníkov dostal pri registrácii visačku, kde boli okrem mena napísané oblasti, ktorým sa dotyčný venuje. Skvelý nápad, aby sa mohli spolu porozprávať najmä ľudia s rovnakými či podobnými záľubami. Keď ma Pali oslovil, povedala som si: „Čo to asi bude?“, ale po uskutočnení akcie som sa zhodla s ostatnými, že to bola výborná akcia. Najmä inšpirujúca a motivujúca. O čo teda vlastne išlo?

Celý program bol rozdelený do troch blokov. Na začiatku dostal každý účastník zápisník a pero, aby si mohol zapisovať rôzne zaujímavé myšlienky, ktorých bolo nespočetne.

Než program vôbec začal, prihovoril sa nám moderátor. Tejto úlohy sa zhostil samotný patrón projektu Pali.

V prvom bloku sa nám prihovoril Peter Bolebruch, ktorý nám vyrozprával svoj príbeh ako sa z neho stal DJ a následne marketér. Z jeho rozprávania som pochopila, že ak chce niekto niečo robiť, mal by si ísť za svojím snom. Potom sme si pozreli 3 zaujímavé, nie len slovenské, videá. Pred každým videom nám moderátor povedal pár slov o rečníkovi vo videu.

IMG_7626

Nasledovala prestávka, kde sme sa spoločne s ostatnými zhovárali a aj vďaka visačkám sme nemali problém s témou rozhovoru. V Senici žijú ľudia, ktorí majú neskutočné množstvo záujmov a venujú sa rôznym oblastiam činnosti. Po pol hodinovej pauze nasledoval druhý blok.

Pozreli sme si päť videí. Ak si niekto myslí, že sme pozerali na nejakých nudných ľudí, ktorým sme vôbec nerozumeli, mýli sa. Jedným z „prednášajúcich“ bol aj teenager či mladý chalan. Videá boli vtipné,inšpirujúce a tie, ktoré boli v anglickom jazyku boli s titulkami.

Aj po tomto bloku nasledovala polhodinová prestávka. Rozhovory už boli uvoľnenejšie a na otázky „Páčia sa ti tie videá?“ či „Čo na to zatiaľ hovoríš?“ som nepočula negatívnu reakciu.

IMG_7628

Tretí blok pozostával taktiež z piatich zaujímavých a vtipných videí. Po skončení poslednej akcie si opäť zobral slovo moderátor, ktorý s úsmevom poprosil zúčastnených, aby neprestali chodiť do školy.

Pár dní po akcii som sa pýtala niektorých zúčastnených, čo hovoria na túto akciu s odstupom času. Jedna z odpovedí znela: „Podľa mňa to bolo motivujúce a zároveň poučné. Beriem to ako dobre strávený čas. Lepšie než do dvanástej ležať v posteli.“

Nedalo mi to a spýtala som sa Pala: „Prečo si to robil?“ Odpovedal: „Chcel som inšpirovať mladých. V budúcnosti by som to chcel robiť pre väčšie publikum. Toto bol akoby nultý ročník, chcel som to vyskúšať!“

Podľa mňa by sa táto akcia mohla uchytiť. Pre mňa osobne bola účasť na Seed of Inspiration prínosom. Čo som si z tejto akcie odniesla?

–       Spoznala som zaujímavých ľudí

–       Zistila som, že počas cesty za svojím snom ma môžu stretnúť neúspechy, no nesmiem sa vzdať.

–       Záleží na maličkostiach! Aj na základe maličkostí sa môžu udiať veľké veci!

–       Po zhliadnutí videí som si uvedomila, že nesmiem poľaviť v tom, čo robím a úspech sa dostaví!

–       Že najprv treba zbierať skúsenosti a potom príde aj zisk!

Ak potrebujete trocha inšpirácie, motivácie či nejaký impulz, ktorý by vás nakopol, TEDx je tá správna akcia, ktorú treba navštíviť.

Tak čo išli by ste na takúto akciu?

Petra Beblavá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *