Lekári a ambulancie

Ako a kedy k lekárovi?

Potrebujete ísť na vyšetrenie k lekárovi? Prečítajte si najzákladnejšie rady a pravidlá, ktoré treba pred návštevou ambulancie dodržať.

Pred návštevou lekára ho najpv kontaktujte telefonicky

Lekár na základe krátkeho rozhovoru posúdi, či je osobné vyšetrenie nevyhnutné. V prípade neprítomnosti príznakov respiračného ochorenia, alebo ak ste neboli v kontakte s osobou nakazenou vírusom COVID-19 sa vaše vyšetrenie môže uskutočniť.

Využívajte ochranné pomôcky a dezinfekciu

Polikliniky, nemocnice a samotné ordinácie majú povinnosť byť vybavené dezinfekčnými prostredkami, využívajte ich pri každom vstupe do miestnosti. Ak vám lekár nenariadi inak, rúško si z úst a nosa neskladajte.

„Zdôrazňujem, že nevyhnutné a prvoradé pre nás je, aby mali pacienti aj naďalej zabezpečenú dostupnú zdravotnú starostlivosť. Pri odkladných stavoch, teda vtedy, ak pacient vyšetrenie nepotrebuje akútne, je optimálne, vzhľadom na aktuálnu situáciu s COVID-19, využívať telefonickú konzultáciu so svojím lekárom,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Zvážte závažnosť svojho ochorenia

Ministerstvo zdravotníctva odporúča pacientom, aby v nasledujúcich týždňoch kriticky zhodnotili svoj zdravotný stav a vyhľadali lekársku starostlivosť iba v neodkladných prípadoch.

Požiadajte o e-recept

Návšteve ambulancie kvôli predpisu sa vyhnete požiadaním o e-recept, stačí, ak si o ambulancie zavoláte. Mnohí lekári túto možnosť využívajú automaticky. Prečítajte si viac o e-receptoch.

Nepotrebujete výmenný lístok

Všeobecná zdravotná poisťovňa garantuje uhradenie špecializovanej zdravotnej starostlivosti aj bez odporúčania všeobecného lekára. Vďaka tomuto kroku pacienti v súčasnosti nemusia mať výmenný lístok, ak potrebujú špecializované vyšetrenie napríklad u kardiológa alebo gastroenterológa.

Viac o súčasných nariadeniach v ambulanciách lekárov nájdete na stránke Zväzu ambulantných poskytovateľov a stránke Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Kontakty na lekárov v Senici