Vystrihaj sa Slovenko

Možno ste už zachytili kampaň Vystrihaj sa Slovensko, ale možno ste netušili, že s ňou má niečo spoločné Seničanka Dominika Pechová. Práve ona dala podnet Lige proti rakovine, vďaka ktorému sa kampaň 31.augusta 2015 spustila.

Ak ste o kampani Vystrihaj sa Slovensko ešte nepočuli, ide o projekt, vďaka ktorému môžete darovať svoje vlasy na výrobu parochne pre onkologické pacientky, ktoré ich stratili kvôli chemoterapii. V zahraničí možno bežná vec, ale u nás to doteraz nebolo možné. Ako to teda začalo?

Dominika sa ešte v marci obrátila na Ligu proti rakovine s tým, že chcela darovať vlasy na výrobu parochne. Avšak odpoveď znela tak, že niečo také sa na Slovensku nerobí, pretože na to nie sú prostriedky. Dominika sa nedala odradiť a začala zisťovať, ako by predsa mohla vlasy venovať, nasledoval rad telefonátov do kaderníctva, parochniarovi a zase do kaderníctva:  Jedna parochňa sa vyrába mesiac a náklady na jej výrobu sa pohybujú nad 1000€. Jedny vlasy majú hodnotu približne 200€, takže to predstavuje 800€ stratu.“ Dominika nakoniec s kaderníčkou Zdenkou Vrbovou bohužial zistili, že s tým nevedia nič urobiť.

Asi o dva mesiace sa Dominike ozvali z Ligy proti rakovine s oznamom, že z toho idú urobiť projekt. Na to sa s nimi skontaktovala kaderníčka Zdenka a dala návrh: 5 dievčat daruje vlasy, z jedných bude parochňa a ostatné pokryjú náklady na výrobu. Takto projekt vznikol  a oficiálne sa zahájil v Dámskom klube, kde Dominike ostrihali vlasy.

Darovať môžete, ak spĺňate nasledujúce podmienky:
-minimálna dĺžka vlasov je 40 cm,
-vlasy by mali byť nefarbené,
-ak farbené vlasy, tak iba na svetlé odtiene
-vítané sú ženské, mužské, detské i prešedivelé vlasy

V Senici si môžete vhodné vlasy na venovanie zadarmo ostrihať v kaderníctve Paris hair salon na Robotníckej, stačí zavolať a dohodnúť si stretnutie. Dominika hovorí, že podporiť sa dá, aj keď nie ste vhodným kandidátom: „ Ak nemáte vhodné vlasy a chceli by ste podporiť projekt, môžete sa dať ostrihať na vlastné náklady, odfotografovať pred a po a iba zdielať, čím vlastne vyjadríte podporu a empatiu onkologickým pacientom.“ Hashtagy sú: #idemdotoho #vystrihajsaslovensko.

Ak teda chcete podporiť projekt, neváhajte, strata vlasov pre onkologické pacientky je veľkým otrasom a náklady na kúpu parochne je ďalšia finančná záťaž. Viac informácii sa dozviete na stránkach www.vystrihajsaslovensko.skwww.lpr.sk a na Facebook page: Vystihaj sa Slovensko, kde nájdete premeny odvážnych darcov.

Držíme palce kampani a tebe Dominika, klobúk dole!

vystrihaj sa slovensko (2) vystrihaj sa slovensko