Útulný obchodík plný talianskej gastronómie a dobrého vínka

Malý, moderne zariadený, obchodík VINO SARDO s pravou sardínskou aurou sme objavili v neďalekom meste Myjava. Náchádza sa na Námestí M. R. Štefánika, hneď vedľa predajne KIK. Kus Talianska tam na vás dýcha z každého kúta.

Produkty od brata priamo z Talianska

Majiteľkou obchodu je Veronika Lhotská, ktorá v tejto oblasti nepodniká náhodou. Jej brat Miro totiž na talianskom ostrove Sardínia, v mestečku Alghero, žije a ponúka aj možnosti ubytovania pre dovolenkárov.

Keďže za bratom aj viackrát do roka lieta, Talianska gastronómia jej vôbec nie je cudzia. Okrem sardínskych vín nájdete v obchodíku aj syry a mäsové výrobky, olivy, olivové oleje, octy, kávu, sladkosti, cestoviny, sardínsky chlieb, rôzne druhy nakladanej zeleniny, produkty z paradajok, koreniny, soli a dokonca vám radi a ochotne pripravia aj darčekové koše presne na mieru. Nedávno spustili aj e-shop www.vinosardo.sk, v ktorom si, s výnimkou mäsa a syrov zakúpite ten istý sortiment.

Vino-Sardo-Senica-Plus-interier

Veronika, aké pohnútky ťa viedli k tomu, začať vlastný biznis s talianskymi produktami?

Môj brat Miro žije na Sardínii už 7 rokov a za ten čas, čo ho navštevujeme sme si stihli zamilovať miestnu gastronómiu, reštaurácie, výborné víno, nezameniteľné prošuto či olivy. Nákupy v miestnych predajniach som si doslova užívala, už vtedy sa v mojej hlave a v srdci rodil sen, priniesť aspoň malý kúsok tohto raja aj k nám na Slovensko. Taliani milujú čerstvosť, kvalitu a vedia si dobré jedlo vychutnať a presne toto sú piliere, na ktorých stojí aj naše podnikanie.

Vďaka Mirovi môžeme neustále sledovať nové výrobky. Ja zase viem posúdiť mentalitu a chute ľudí na Slovensku. Vždy hľadáme kompromis, aby ste v našom obchode našli to, po čom vaše srdce a chuťové poháriky zatúžia. Každý jeden produkt, ktorý predávame, máme aj osobne vyskúšaný.

Vino-Sardo-Senica-Plus-exterier

Kedy ste otvorili obchod a aké boli prvé odozvy?

Obchod sme otvorili v októbri 2014 bez nejakých veľkých reklám. Ľudia k nám spočiatku chodili hlavne zo zvedavosti, ochutnávali výrobky a z mnohých sa stali verní klienti.

Často nás navštívia aj Mirovi klienti, ktorí boli u neho ubytovaní na Sardínii. Na myjavských kopaniciach je aj veľa chalupárov, tí sa u nás zastavia v piatok či v sobotu.

Skús v krátkosti zhrnúť, prečo by sme mali vyskúšať vaše produkty?

Ak to zhrniem do bodov, tak:

  • väčšinu výrobkov nikde inde, ako u nás, na Slovensku nezohnať, pretože sme ich výhradný dovozca,
  • všetky výrobky sú prvotriednej kvality a čerstvosti,
  • každý výrobok predávame s dodatočnou hodnotou – poradíme vám recept, povieme podrobné info o možnostiach jeho použitia a o zložení,
  • klientov sa snažíme vždy potešiť aj nejakou drobnou pozornosťou navyše, zapojiť sa môžu aj do súťaží o naše produkty a sami ich tak vyskúšať,
  • v rámci predaja cez internet bývajú aj rôzne súťaže o zľavové kupóny a pri objednávke nad 60 € je doprava kuriérom v rámci Slovenska zadarmo,
  • v rámci okolia Myjavy sa vieme dohodnúť na doručení darčekových košov priamo domov.
Vino-Sardo-Senica-Plus-interier-2

Ako sa snažíte z náhodných návštevníkov urobiť stálych klientov?

Bez našich klientov by podnikanie nemalo zmysel. U nás je každý jeden vítaný a nestane sa mu, že aj keď príde tesne pred zatváracími hodinami, buchneme mu dverami pred nosom. Tí, čo nás už poznajú vedia, že sa naozaj snažíme o osobný prístup. Sortiment každému jednému priblížime a každý deň je u nás ochutnávka produktov a vín, takže naozaj nekupujete mačku vo vreci.

Aby sa o nás a našich aktivitách mohli klienti dozvedieť čo najviac, aktívne pracujeme na našej FB stránke a spustili sme aj e-shop, kde si možno produkty objednať z pohodlia domova a až ku dverám vám ich doručí kuriér. Je nám jasné, že mnohé produkty sú pre Slovákov neznáme, preto na našej webovej stránke aj v predajni nájdu podrobné popisy, na čo môžu produkty využiť, aké prospešné látky obsahujú a pravidelne publikujeme aj nové recepty a píšeme blogy, ktorými sa snažíme čo najviac priblížiť našincom taliansku kultúru. Okrem toho ponúkame možnosť zasielania mesačného newsletteru. Naše produkty môžu ochutnať aj v rámci ochutnávok v bio obchodoch v Bratislave, o ktorých vždy vopred informujeme na našej FB stránke.

Vino-Sardo-Senica-Plus-Interier-3

Vašimi klientmi sú len bežní ľudia alebo ponúkate tovar aj veľkoodberateľom?

Máme veľkoodoberateľov vín z Ružomberka,Trenčína a z Bratislavy. Majitelia sú pôvodom Taliani, obchoduje sa s nimi veľmi príjemne. Postupne rozširujeme aj našu veľkoobchodnú sieť prostredníctvom obchodného zástupcu. Tovar dodávame aj do viacerých bio obchodov v Bratislave.

Vino-Sardo-Senica-Plus-Interier-4

Aká je tvoja vízia do budúcnosti?

Chcem mať prácu, ktorá je aj mojím koníčkom a na ktorú môžem byť hrdá. Ľudia,  s ktorými úzko spolupracujem musia byť úprimní, ochotní spraviť aj niečo nadštandardné pre spokojnosť klienta. Chceme, aby k nám ľudia chodili radi, mali si vždy čo nové pozrieť, ochutnať, či prečítať na našom webe a sociálnych sieťach. Aby sa u nás cítili ako doma. Mňa teší už len to, že sa niekto pristaví pri výklade a po chvíli jeho prezerania aj prekročí prah našich dverí. Nechceme budovať veľkú sieť veľkoodberateľov, chceme si zachovať čaro jedinečnosti, rodinnosti a pohostinnosti, aby mal každý klient u nás svoj priestor na otázky a odpovede, aby naše produkty skúšal a rád sa k nám vracal. Naším cieľom je, aby si každý kúpou vecí od nás naozaj odniesol kus Talianska aj domov a užíval si ich s čo najväčším pôžitkom. Mojím najväčším potešením bude, ak bude náš obchodík alebo e-shop miestom, kde sa nachvíľu zastaví čas a budete si užívať taliansku siestu vo svojej duši.

Veronike ďakujeme za rozhovor, prajeme veľa spokojných klientov a vám všetkým spolu s ňou želáme: Dolce vita!