Seničania v zahraničí #15: Michal Holič o koronavíruse v Singapure

Rubriku “Seničania v zahraničí” sme sa pre tentokrát rozhodli využiť kvôli aktuálnej situácii trochu inak. Tím SE+ vám prináša informácie o aktuálnom dianí ochorenia COVID-19 mimo Európy „z prvej ruky.“ Oslovili sme Michala, rodáka zo Senice, ktorý už pár rokov žije v Ázijskom mestskom štáte Singapur. Prezradil nám ako sa s vírusom vysporiadala vláda v Singapure, aké “vychytávky” v krajine používajú, ale aj kde vidí rozdiely medzi slovenskými a singapurskými opatreniami.

Ahoj Michal, mohol by si sa stručne predstaviť a priblížiť nám, čo robíš v Singapure?

Ahoj. Ako už bolo spomenuté, volám sa Michal a som rodák zo Senice, konkrétne zo Sotinej, kde som vyrastal a pôsobil –  až do môjho odchodu na vysokú školu. Do Singapuru som prišiel pred vyše štyrmi rokmi spolu s mojou priateľkou. Momentálne tu pracujem pre technologickú firmu na pozícii Senior Product Designer.

Aké boli prvotné nariadenia vlády po vypuknutí koronavírusu? Aké sú súčasné opatrenia? 

Asi úplne prvé prišli obmedzenia v rámci medzinárodných letov z a do postihnutých oblastí ako Čína, Kórea a Japonsko. Okrem toho bol chod mesta pomerne dlho v normále aj napriek tomu, že sme registrovali okolo 10-20 nových prípadov denne. Všetko sa zmenilo asi mesiac dozadu, kedy denný prírastok začal presahovať 100 nových pripadov. To bol moment, kedy prišli prvé striktné nariadenia a tie trvajú až dodnes. 

Momentálne je odporúčané vychádzať z domu iba v nutných prípadoch, je povinné nosiť rúška, väčšina obchodov je zatvorená, až na tzv. essential businesses, ako sú napríklad potraviny a lekárne. Reštaurácie sú tiež otvorené ale zákazník je povinný si zobrať jedlo so sebou. Ďalej sú zatvorené všetky verejné priestory ako pláže, vonkajšie ihriská a celkovo je zakázané sa stretávať s ľuďmi mimo svojej domácnosti.

Ázia je známa tým, že rada využíva najmodernejšie technológie a “zlepšováky” na bežný chod života. Zaznamenal si takéto využitie technológií aj počas vírusu?

Momentálne mesto testuje použitie autonómnych zariadeni na miestach, kde sa zdržuje najviac ľudí. Tieto prístroje majú za úlohu pripomínať ľuďom, aby dodržiavali dostatočný rozostup a nezdržiavali sa vonku pokiaľ necvičia. Jedno takéto autíčko máme rovno pred našim domom na bežeckej dráhe, kam si sem-tam chodím zabehať. Omnoho populárnejší je ale ”robopes” od Boston Dynamic, ktorého som žiaľ ešte nemal to štastie stretnúť. Okrem corona botov tu ale môžete bežne vidieť autonómne kosačky, ktoré kosia trávniky v parkoch alebo roboty, ktore zbierajú použitý riad v lokálnych foodcourtoch.

Aký je momentálny priebeh šírenia vírusu? (pozn. v Ázii vypukol vírus skôr, ako v Európe a časom počet nakazených klesol, no teraz opätovne hlásia, že počet stúpa)

Je pravda, že sa Singapur v priebehu posledného mesiaca dostal nad hranicu 1000 nových prípadov za deň a momentálne sa stále pohybuje niekde okolo 700. Drvivá väčšina týchto prípadov však pochádza z kontrolovaných ubytovní pre robotníkov, ktoré sú uzavreté a plošne testované. Je to podobný problém, ako má Slovensko s rómskymi osadami, kde bolo veľmi ťažké zabrániť šíreniu vírusu. Ak by sme sa pozreli iba na pripady z komunity mimo ubytovní, tak sa bavíme o číslach do 10 nových prípadov za deň. Preto si myslím, že situácia tu je omnoho lepšia, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Sleduješ dianie na Slovensku? Poprípade vedel by si porovnať opatrenia ktoré robí Slovensko a Singapur?

Na Slovensko prišli všetky opatrenia omnoho skôr, ako tu aj napriek tomu, že vírus tam dorazil oveľa neskôr. Mám pocit, že Singapur sa viac snažil zachovať normálny chod krajiny, pokiaľ sa  dalo. Predpokladám, že jedným z dôvodov je aj fakt, že slovenské zdravotníctvo nebolo na niečo takéto pripravené a nemohlo si dovoliť vysoký nárast nakazených hneď na začiatku. Inak je situácia v oboch krajinách veľmi podobná. 

Pocituješ v  krajine veľké zmeny, ktorý má vírus na pracovný trh? 

Osobne to zatiaľ nijako výrazne nepociťujem. Môjho odvetvia sa to až tak nedotklo. Každopádne, dvojmesačný výpadok bude mať určite negatívne dôsledky, hlavne na služby a všetko podnikanie spojené s turizmom. Viem, že napríklad Singapore Airlines potrebujú obrovské dotácie na to, aby túto situáciu prežili a týchto firiem bude určite omnoho viac. Musím povedať, že Singapur bol v dobrých časoch zodpovednejší ako Slovensko a vybudoval si rezervy, ktoré teraz môže použiť počas krízy na podporu ekonomiky.

Ako by si opísal súčasnú náladu v Singapure? Zaznamenal si nadbytočné nakupovanie či nervozitu? Alebo práve naopak, ľudia sú viac solidárni a disciplinovaní?

Nadbytočné nakupovanie tu bolo zo začiatku ale nepovedal by som, že nejaké výrazné. Dokonca tu bol pokus vrátiť nákup po tom čo si ľudia uvedomili, že situácia nie je taká zlá :). Toto samozrejme obchody neakceptovali – dúfam, že teraz títo ľudia budú jesť celý rok iba nudle, ktoré si nakúpili. Inak je nálada momentálne pokojná. Ľudia tu sú pomerne disciplinovaní, až na pár prípadov. Na dodržiavanie pravidiel dohliadajú tzv. Ambasadori, ktorych zamestnáva štát. Sem tam sa môže stať, že ťa niekto vyhodí z lavičky alebo ti pripomenie nasadiť si masku.

Bolo poprípade je možné počas krízy cestovať späť na Slovensko? Kedy si myslíš že bude možné sa vrátiť na Slovensko?

Možné to je, ale je to veľmi komplikované. Nielen kvôli singapurským zákonom, ale aj slovenským. Ak by som sa rozhodol ísť na Slovensko, najprv skončím v 2- týždňovej karanténe na Slovensku a potom keď sa vrátim skončím v ďalšej karanténe tu v Singapure. Plus by som si tu musel platiť všetky vyšetrenia zo svojho, keďže som sa rozhodol dobrovoľne opustiť krajinu.

A ak sa pýtaš kedy sa to vráti do normálu, tak to by som aj ja rád vedel.

Vedel by si si predstaviť aplikovať niečo  z momentálnych nariadení do tvojho bežného života? (homeoffice…)

Môj tím už teraz pracuje remote, keďže polovica ľudí je v Madride a polovica sedíi tu v Singapure. Myslim si, že tá idea firmy, ktorá nepotrebuje kamenný office a ľudia môžu pracovať odkiaľ chcú vôbec nie je nereálna. Ja by som to určite bral. Takýto set-up by mi umožnil viacej cestovať ale zároveň tráviť viacej času doma.

Ďakujeme Michalovi za rozhovor! My sa vidíme pri ďalšej epizóde rubriky Seničania v zahraničí!:)