Seničania radia Seničanom #1 Daniel Žvach

Ahoj volám sa Stano, mám 25 rokov a zaujímam sa o fitness/zdravý životný štýl. Nie, nepomýlil som si túto stránku s pokecom v najlepších rokoch. V tomto seriáli sa budem venovať ľuďom, ktorí majú blízko k športu a ich životná cesta je akokoľvek spätá so Senicou. Budem sa snažiť v rozhovoroch „vyždímať“ čo najviacej informácií, ktoré ti pomôžu pri tvojej ceste za krajšou postavou a hlavne zdravším telom. Ak už máš po krk dezinformácií a nevieš ktorý L – carnitín (žiadny) si máš dať pred cvičením/akoukoľvek športovou aktivitou, si na správnom mieste. Reálne príbehy reálnych ľudí. Seničania radia Seničanom. Ako prvého som vyspovedal Daniela Žvacha, ktorý momentálne je prevádzkovateľom a taktiež osobným trénerom vo fitness centre HOLY GYM, ktorý sa nachádza v areáli Dema.daniel_zvach

Predstav sa nám, koľko máš rokov a čím sa momentálne živíš?

Moje meno je Daniel Žvach, mám 28 rokov a pochádzam zo Záhorskej Vsi. Budú tomu už 3 roky, čo som sa presťahoval do Senice za frajerkou. Pred siedmimi mesiacmi sa nám narodila dcérka Timea – už plnohodnotná Seničanka. Po presťahovaní som ihneď obehal všetky fitká, najviac sa mi zapáčilo vo fitsporte (už terajší HOLYGYM), kde si ma všimol popri cvičení bývalý majiteľ a navrhol mi prácu trénera, keďže som mal viacročné skúsenosti s trénovaním ľudí. Neváhal som ani sekundu a šiel som do toho. Časom sa mi naskytla jedinečná možnosť zobrať túto posilku do prenájmu a podarilo sa mi živiť tým, čo ma baví.

A robíš to dobre! No zastavme sa na chvíľu pri tejto téme. Čo všetko obnáša mať v prenájme fitko? Poprípade skús uviesť výhody a nevýhody.

Medzi devízy by som určite zaradil každodenné stretávanie sa s podobne zmýšľajúcimi ľudmi, robím to, čo ma baví a napĺňa, no v neposlednom rade je to možnosť pomôcť a zmeniť zákazníkom/klientom život. Ako najväčšiu nevýhodu vidím v množstve času, ktorý musím obetovať na chod posilky, pričom je to vždy na úkor mojej rodiny a najbližších.

daniel_zvach_holy_trening

Ako si sa dostal po to čo robíš? Prezraď tvoj športový background (pozadie).

Mama aj otec sa venovali cvičeniu, takže už ako 6 ročný som sa dostal po cvičenie a listovanie časopisu Muscle&Fitness (časopis plný reklamy a sem tam trocha fitness). Ako každý správny slovenský chalan som hrával aktívne futbal a zároveň aj hokejbal, pričom časom ma kolektívne športy prestali zaujímať a v období puberty som sa zamiloval do fitness a do zdvíhania ťažkých činiek. Začiatky sú ťažké a všetci sme si nimi museli prejsť, a ja som nebol výnimka. Nechával som si radiť od starších,ale bohužiaľ často neskúsených „borcov“, v posilke som strávil pomaly 3 hodiny bez väčších viditeľných výsledkov. Až časom som pochopil, že to nie je len o cvičení, ale hlavne o skúsenostiach a každodennom vzdelávaní. Začal som si študovať odborné časopisy, čítať knihy, články a zúčastnil som sa zopár seminárov. Fitness mi veľmi učarovalo, no zlomový moment bol pre mňa v čase, keď som to začal brať ako životný štýl, a nie voľno-časovú aktivitu.

Som rád, že si spomenul vzdelávanie. Dovolím si povedať, že to je nielen vo fitness svete kľúčové. V čom si myslíš, že robia ľudia najväčšiu chybu v rámci posilňovania/fitness/zdravého životného štýlu?

Ako najväčší problém vidím veľmi veľa nepravdivých a zavádzajúcich informácii. Každý deň vychádza nespočetné množstvo článkov, „zaručených tipov“ ako si vyformovať postavu za pár dní, rôzne zázračné diéty atď. To, čo funguje na jedného nemusí automaticky fungovať i na druhého. Často sa ma ľudia už pri prvom vstupe pýtajú, aký doplnok stravy si zaobstarať, koľko mu potrvá kým uvidí nejaký výsledok. Odpoveď je jednoduchá: Nie je to žiadna veda, je za tým len pot, drina a štipka zdravého rozumu. Žiadny doplnok stravy za Vás neodcvičí.

daniel_zvach_trening Presne tak. Žiadne skratky neexistujú. A čo strava? Predsa len výskumy tvrdia, že strava je zodpovedná až do výšky 80 – 90 % za úspech, čo sa týka chudnutia/naberania svalov. Nejaké tipy pre verejnosť?

V stravovaní sa nebránim ničomu novému. Najprv si všetko vyskúšam na sebe, než to budem odporúčať ďalej. Posledné obdobie som vyskúšal novšie metódy IIFYM (if it fits your macro – veľmi zjednodušene povedané by bolo, že za deň máš určitý počet prijatých kalórií, ktorý nemôžeš prekročiť, z čoho máš presný počet bielkovín, tukov a sacharidov) a prerušovane hladovanie (lean gains – 18/6). Rokmi sa mi najviac osvedčilo cyklovanie sacharidov, kde prvé dva dni v týždni prijímam len do cca 50 g sacharidov a zvyšok dopĺňam bielkovinami a tukmi. Tretí deň znižujem bielkoviny a tuky, a naopak zvyšujem sacharidy minimálne na 400g. Toto isté zopakujem, a v nedeľu zjem všetko na čo mám chuť bez akéhokoľvek obmedzovania.

daniel_zvach_holy_gym Vidím, že si viac foriem jedenia spojil do jednej. Ako sa hovorí: Najúčinnejšia „diéta“ je tá, ktorú dodržiavaš. Preto je najlepšie si nájsť to, čo vyhovuje tebe a najmä tvojmu životnému štýlu. Na záver by som ťa poprosil radu pre čitateľov, ktorí nevedia, čo ako prvé majú spraviť.

Treba hlavne začať! Začať a vydržať, aj keď nie vždy sa chce a darí. Každý deň nie je nedeľa. Neprestať aj keď to boli, práve vtedy sa do toho treba oprieť ešte viac a prekonať to. Ako sa hovorí: „Život nie je o čakaní, kým prejde búrka, je o tom naučiť sa tancovať v daždi“.

Ďakujem ti veľmi pekne za informatívne odpovede a prajem veľa úspechu v osobnom i profesnom živote.

Senica+ tip č. 1: Najdôležitejšie a zároveň najťažšie je začať! Niekedy začať proste musíš, tak prečo nie dnes? Utekať môžeš tak maximálne pred pani na námestí, ktorá ti ponúka okrem komplimentov aj noviny MY a nie pred novým – lepším životom…

FOTO: www.adamhusek.com