Seed of Inspiration

60 mladých ľudí sa trochu povädnuto a ospalo zhromaždilo v piatok ráno v DAVe. Poobede sa nadšení rozišli domov. Akým zázrakom sa to stalo? Bolo do nich zasiate semienko inšpirácie.

 

19.2. 2016 sa druhýkrát  uskutočnila konferencia Seed of Inspiration, no tento raz bola sála v DAVe úplne plná. Mladí, na ktorých ramenách sa bude niesť ďalšia existencia tohto mesta, krajiny aj sveta, mohli vidieť, koľko možností nám je kladených rovno pod nos a čo všetko môžeme dokázať s nápadom a trochou snahy.

 

Aj samotná konferencia bola na začiatku iba myšlienkou inšpirovať mladých. Myšlienka rozkvitla a preplnená sála netrpezlivo čakala na prvé semienka motivácie od speakerov.

 

plnka

 

Po zistení, že my, neautisti, máme oveľa ťažší život, ako nám to ukázal autista Joseph Schovanec vo videu, sa k mikrofónu postavila, dovolím si povedať, že naša, však je Seničanka, Radka Lachová. Predostrela nám, že keď človek niečo chce, tak ako ona chcela vedieť po francúzsky, netreba robiť až tak veľa, stačí sa trochu poobzerať a zistíme, že možností je obrovské množstvo, až si nakoniec ani nevieme vybrať!

 

Výskumníčka, ktorá rozpráva príbehy, Brené Brown, sa s nami podelila o svoj príbeh, kde zistila, že keď sa človek odosobní od negatívnych emócií, stráca aj tie pozitívne. A taktiež, že aj terapeut občas potrebuje zájsť k terapeutovi 🙂

 

Peter Bolebruch a iba 16ročný Boris Čech, ktorí sa zapojili do projektu Lead Up, prezradili, prečo je dôležité mať svojho mentora. Na konci prvého bloku nám Sam Berns, trpiaci progeriou, ukázal svoju filozofiu na šťastný život.

 

Občerstvenie, káva a zmena polohy (človek je rád, keď sedí, ale nie, keď sedí pridlho) padla všetkým vhod na konverzovanie o predošlých skúsenostiach, terajších záľubách a budúcich plánoch.

 

papanica

 

Zolo Kis sa dostal na post dizajnéra cez celkom nepríbuzné povolania ako napr. čašník alebo elektrikár. Ale povedal nám aj to, čo sme asi počuť nechceli, hoci sme to už dávno tušili. Človek môže čakať na svoju „vášeň“, ale ani vtedy nepôjde všetko po masle, treba sa chytať príležitostí a udržiavať si správny biorytmus, disciplínu, snažiť sa prekonávať sám seba a vytrvať.

 

Neurológ, psychológ a hudobník, Daniel Levitin, radí ako sa vyhnúť stresu cestou predčasnej analýzy situácie. A Anetka Orosiová Jemine porozprávala o kurzoch zdravšieho varenia pre všetky vekové kategórie a o tom, ako náročné je variť, pre celú školu.

 

Modelka Cameron Russell nám dokázala, ako sa náš pohľad na ňu zmenil behom pár sekúnd. A ako sa my pozeráme sa na iných ľudí kvôli vzhľadu? Na záver druhého bloku nám bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská vysvetlila, že odbornosť (ako v jej prípade, právo) sa v politike dá udržať.

 

Po mnohých trápeniach zo svojich ťažkostí vyťažil, čo sa len dalo a tak vyriešil mnohé problémy Ivan Štefunko. Náš kočovník Peťo Holčík premenil svoju lásku k pivu na lásku k vareniu piva. A to dokázal bez pivovaru! A Josh Kaufman nás naučil, že všetko sa dá naučiť za 20 hodín.

 

jem iné

 

Po toľkých skvelých radách, príbehoch a inšpiráciách nám síce skoro praskla hlava, ale do roka to vymizne, aby sme mohli načerpať ďalšiu motiváciu.

 

A vám, čo ste neboli, chcem povedať, že môžete ľutovať a dúfam, že budúci rok sa vidíme! 🙂