Projekt nových bytov v Senici pokračuje podľa plánu (rozhovor)

Už ste určite počuli o rezidenčnom projekte Pri Parku. A možno aj všimli, že „Stará Billa“ už je minulosťou a pripravujú sa stavebné práce. Na mieste vyrastajú nové byty. Informácie o projekte nám poskytol Dušan Sivák z NEOREAL – realitnej kancelárie, ktorá bude záujemcov sprevádzať pri kúpe bytov. Odpovedal na otázky, ktoré by mal vedieť každý záujemca.

Čo podľa realitnej kancelárie rozhoduje o úspechu rezidenčného projektu?

Vo všeobecnosti úspech rezidenčného projektu závisí od viacerých faktorov, tie najdôležitejšie však vznikajú ešte pred samotným spustením predaja, respektíve začatím výstavby. Veľmi dôležitý je výber lokality a tiež navrhnutie dispozície bytov. Byty s nepraktickými dispozíciami, sa dnes veľmi ťažko predávajú, aj preto si developer projektu Pri Parku dal záležať aj na tejto stránke. Ďalšia dôležitá vec je aj cenotvorba, a teda ceny musia kopírovať kúpnu silu danej lokality. V našom prípade sú ceny len o málo vyššie, ako sú ceny starých bytov v Senici, avšak budúci majiteľ bytu získa neporovnateľne väčšie benefity ako je tomu pri starom byte.

Aké benefity máte na mysli?

V skratke môžem povedať že sú to nižšie mesačné náklady, modernejšie dispozície, kvalitnejšie zateplenie, kvalitnejšie okná, oveľa dlhšia životnosť bytu bez potreby opráv, rekonštrukcií, výmeny nefunkčných vecí a podobne, možnosť garážového parkovania priamo pod bytovým domom, vyššia budúca hodnota nehnuteľnosti a teda lepšie zhodnotenie financií v čase atď.

Aká je podľa realitnej kancelárie hlavná/najväčšia výhoda celého projektu?

Projekt Pri Parku má tých benefitov skutočne veľa, tým najväčším je asi poloha. Projekt je umiestnený prakticky v centre mesta a človek má na dosah všetko potrebné pešou dostupnosťou. Z jednej strany sú to kaviarne, reštaurácie, úrady, z druhej strany supermarkety, či autobusovú stanicu, z ďalšej strany máme v blízkosti zdravotné stredisko a z ďalšej materskú či základnú školu. Celý projekt je navyše obklopený krásnym parkom a teda budúci majitelia budú mať pred domov aj kus prírody. V blízkosti sú aj rôzne športoviská, kúpalisko či plaváreň.

Okrem polohy má však projekt aj ďalšie výhody, napríklad, že má iba štyri obytné podlažia, navyše každý bytový dom je rozdelený na dva vchody, takže človek nájde v projekte aj komornejšiu atmosféru a viac súkromia.  Tiež by som rád vyzdvihol dostatočne veľký výťah, ktorý bude v jednotlivých vchodoch. Aj tu je rozdiel oproti starým bytovkám, v ktorých často pri 4 obytných podlažiach výťah vôbec nie je.

Koľko trvá výstavba a realizácia takéhoto projektu? 

Samotná realizácia projektu by mala byť cca 1 a pol roka.

Kto sú budúci majitelia projektu Pri Parku?

Podľa bytov, ktoré sa zatiaľ predali, už vieme zhruba špecifikovať určitú skladu ľudí. Väčší záujem o projekt majú napríklad starší ľudia, pre ktorých je výhodou, že budú mať všetko blízko. Viacero bytov sa predalo aj investične, keďže skúsení investori vedia, že tieto byty budú mať v budúcnosti už len vyššiu hodnotu a vďaka polohe bude o ne veľký záujem aj ohľadom prenájmu. Niekoľko bytov kúpili aj rodičia svojim dospievajúcim, prípadne dospelým deťom. Snažia sa im tak zabezpečiť príjemné bývanie v peknom a modernom prostredí. Zatiaľ sa predalo menej bytov rodinám s deťmi, ale to pri takýchto dlhodobejších projektoch aj býva zvykom, pretože rodiny s deťmi málokedy plánujú zmenu bývania dajme tomu 2 roky vopred, častejšie sa stáva skôr to, že im začne byť súčasné bývanie už nedostačujúce a tak začnú hľadať niečo iné, kam sa môžu sťahovať behom kratšieho času. Preto aj očakávame že tento typ klientely sa začne o byty v Projekte Pri parku zaujímať skôr až počas výstavby, prípadne tesne pred dokončením. Aj keď v tom čase už budú ceny vyššie, než sú teraz, pretože teraz ešte platia uvádzacie a teda najvýhodnejšie ceny. Bohužiaľ tieto ceny platia iba pre prvých, najrýchlejších a slúžia v podstate iba na rozbehnutie predaja. Čoskoro sa už budú ceny zvyšovať.

A čo ak sa niekto obáva zaplatiť vopred peniaze za byt, ktorý sa ešte ani nezačal stavať? Nemôže človek o svoje peniaze prísť?

Dnes už nie sú 90-te roky, takže takéto obavy sú neoopodstatnené. Na Slovensku sa stavajú ročne desiatky, či stovky takýchto rezidenčných bytových projektov a vždy sa skladá nejaká záloha vopred, je to úplne bežná prax. Navyše pri tomto projekte sa vopred platí iba 15% kúpnej ceny. Ak má ale človek predsa len obavy, treba si pozrieť ktorý developer stojí za akým projektom. Za všetkých sa samozrejme zaručiť nemôžme, ale konkrétne projekt Pri Parku realizuje developer, s ktorým spolupracujeme už zhruba 10 rokov, je ekonomicky veľmi silný a čo je podľa mňa v dnešnej dobe dôležité, tak čo povie, to aj platí. Také sme s ním mali skúsenosti doteraz a som presvedčený že takto to bude aj v budúcnosti. Takže záruku za neho vieme dať klientom aj my ako realitná kancelária, sme už na trhu viac ako 14 rokov a vieme odhadnúť kde hrozí klientom nejaké riziko a kde je to riziko nulové.

Okrem viacerých rezidenčných bytových projektov, realizoval tento developer napríklad aj také projekty, ako je obľúbené obchodné centrum Mlyny v Nitre. Nie je to teda nejaká firma, ktorá včera vznikla a dnes ide stavať bytový dom. Verím, že sa to v konečnom dôsledku prejaví aj na celkovej kvalite stavby a prevedenia jednotlivých bytov. Som presvedčený, že noví majitelia budú skutočne spokojní.

V akej etape sa nachádzajú práce a kedy bude projekt dokončený a sprístupnený majiteľom? Ovplyvnila pandémia nejako priebeh prác?

Bytový dom Pri Parku vznikne na mieste bývalej Billy na Sadovej ulici. Projekt už má všetky potrebné povolenia a teda už nič nebráni samotnej výstavbe. Momentálne sa už začalo s búracími prácami bývalej Billy a v lete sa začne samotná výstavba projektu. Dokončenie by malo byť na jar 2022. Napriek tomu, že viacero developerov momentálne pozastavuje realizáciu nových projektov, projekt Pri Parku pandémia nijako neovplyvní a developer sa rozhodol výstavbu realizovať, napriek momentálne slabšiemu dopytu o nehnuteľnosti. Na Slovensku je stále nedostatok bytov a to sa po pandémii nezmení, ale skôr naopak, pozastavením výstavby iných projektov, bude o 2 roky na Slovensku znova veľký nedostatok bytov a ceny to tak bude tlačiť ešte vyššie.