Podporuj lokálnych #3: Lasičky

V dnešnej dobe sa tlačí do popredia zdravý životný štýl. Ľudia si uvedomujú, že k tomu, aby bol človek šťastný a cítil sa dobre stačí cvičiť a správne sa stravovať. Správne stravovanie je však trochu ošemetná záležitosť, pretože ako vieme, nie všetko je také zdravé a prospešné, ako sa na prvý pohľad zdá. Mnoho potravín a produktov je chemicky upravovaných napríklad, aby mali dlhšiu trvanlivosť. Potraviny aj kvôli takýmto úpravám strácajú svoju výživovú hodnotu. Je ťažko nájsť obchod, o ktorom viete, že predáva zeleninu, ovocie a iné produkty, ktoré boli poctivo vypestované a vyrobené. V Senici však minimálne jeden taký máme, je ním obchod Lasičky, ktorý si otvorili tri milé dievčatá Ľubka, Lenka a Janka.

Ahojte dievčatá, na úvod vám dám priestor predstaviť svoj obchodík. Je to podľa mňa lepší spôsob, ako keď niekto druhý hovorí, čo robíte. Vy to viete najlepšie 🙂 Takže, čo je podstatou a hlavnou aktivitou Lasičiek ?

Podstata Lasičiek je v ich prirodzenosti a úcte k všetkému živému okolo nás. Hlavnou aktivitou je hľadanie a sprostredkovanie potravinových produktov, ktoré z týchto hodnôt vychádzajú.Dievčatá

Čo vás doviedlo k tomu začať v tomto podnikať? Vidíte v tom zmysel ponúkať alternatívu v stravovaní ľuďom v Senici ?

Priviedla nás k tomu najmä vlastná nespokojnosť s kvalitou ponúkaných potravín obchodnými reťazcami. Myšlienka niečo v tomto smere zmeniť, informácie o fungujúcom systéme debničkovania a to nájsť a mať vlastného farmára/pestovateľa a v neposlednom rade aj inšpirácia, ktorá prišla z Brna v podobe Troch sudičiek, ktoré debničky plné lokálnych sezónnych potravín doručujú. A prečo v Senici? A prečo nie? My sme začali v tomto meste. V meste, ktorého obyvatelia školia nás a my ich, je to vzájomný prínos pre obe strany 🙂 .

Do akej miery sa zdravému životnému štýlu venujete vo svojom voľnom čase? Máte aj napríklad vlastnú záhradu?

Záhradky obhospodarúvame všetky 3, či už spoločné s rodičmi, ale aj vlastné. Otázkou je, čo si pod zdravým životným štýlom treba predstaviť? My v ňom vidíme spokojnosť v rodine, pohodu, radosť z každodenného života a takisto dobré jedlo z kvalitných surovín.

Vzhľadom na to, že ste tri, ponúka sa otázka, ako máte medzi sebou rozdelené povinnosti v rámci prevádzky.

S našimi farmármi a pestovateľmi komunikujeme všetky tri. V kamennom obchode sa striedajú v obsluhe zväčša dve lasičky. Tretia lasička vozí od farmárov čerstvé potraviny 2x do týždňa a rozváža debničky. Vieme sa však vzájomne nahradiť a v prípade potreby sa alternovať 🙂 .

A čo v prípade, ak máte rozdielne názory v rámci obchodu ? Museli ste niekedy taký problém riešiť alebo sa viete väčšinou zhodnúť?

Normálne ako v každej firme, nasadíme boxerské rukavice a ideme do ringu a tá, ktorá vyhrá, tak berie 😉 Nie, srandujeme 🙂 . Zväčša sa na všetkom dohovoríme hneď, nakoľko máme v tejto oblasti spoločné hodnoty a ciele. Dôležitá je pre nás komunikácia a to nielen medzi nami tromi, ale aj nami a našimi zákazníkmi.Obchod 1

Na základe čoho vyberáte aké produkty a od koho budete predávať?

Vždy je to o komunikácii, spoločných hodnotách, o úcte k prírode, vzájomnej empatii a v neposlednej rade aj o chuti každého farmárskeho produktu. Všetko, čo ponúkame nám prešlo bruškom. A ak nám chutí a všetko je košér, vždy podporíme predaj takéhoto produktu.

Ako viete, ktorý pestovateľ/hospodár produkuje kvalitné veci ?

Nevieme to hneď, čas ukáže, ktorý hospodár stojí za to. Cca pol roka pred otvorením predajne sme navštevovali a hľadali farmárov, s ktorými by sme rady spolupracovali, takže sme mohli vidieť, v akých podmienkach chovajú zvieratká, ochutnávali sme ich produkty a rozprávali o životných hodnotách. Doposiaľ sa nám stalo len raz, že sme sa mýlili 🙂 . Bolo to hneď na začiatku Lasičiek a prišlo to ako znamenie, aby sme mali vždy v strehu všetky naše zmysly a nepodceňovali ani našu intuíciu.Obchod 2

Hľadáte stále nových dodávateľov alebo si vystačíte s tými, ktorých máte teraz?

S momentálnymi dodávateľmi sme spokojné my i naši zákazníci. Vystačiť si však nechceme. Dávame stále možnosť a priestor novým.

Viem, že u vás funguje takzvaný debničkový systém. Môžete to mne aj ostatným, ale ešte viac priblížiť?

Debničkový systém je pre ľudí, ktorí hľadajú kvalitné, lokálne, sezónne potraviny, s krátkou prirodzenou spotrebou bez zbytočnej chémie priamo od farmára a neradi navštevujúcich obchodné reťazce tak ako my 🙂 . Každý týždeň skladáme debničku od Lasičiek podľa nášho uváženia a z ktorej pripravujeme raňajky, obedy a večere svojím najmilším. Je to taká inšpiratívna debnička. Zverejňujeme ju na FB aj na našej webovej stránke. Zákazník-debničkár má však takisto možnosť vyskladať si svoju vlastnú potravinovú debničku podľa svojej chuti z ponuky z nášho e-shopu.Debnička

Ako zabezpečujete pravidelný prísun debničiek a ich obsah? Chodíte si pre ne a skladáte si ich obsah samy ?

Na našej webovke a na našej FB stránke zverejňujeme zloženie debničky na každý týždeň, ktorá obsahuje čerstvé lokálne a sezónne potraviny. Oznámime termín do kedy si je možné debničku objednať, aby sme na 100% dokázali objednané potraviny u farmárov zajednať. Debničkovým dňom je zvyčajne štvrtok. Vtedy vyzdvihujeme čerstvé potraviny a následne rozvážame debničky. Debničky je možné si vyzdvihnúť u nás v obchodíku v Senici, odberné miesto debničiek máme aj v Skalici na parkovisku za Františkánskou záhradou. Po spoločnom dohovore však vieme dopraviť debničku aj priamo domov.

Aká je zatiaľ odozva od ľudí, využívajú tento systém? Vidíte do budúcnosti ďalšie možnosti ako spopularizovať medzi ľuďmi kúpu poctivých a zdravých produktov?

Naši zákazníci sú spokojní. Veď hovoríme o kvalite, ktorá je na prvý skus rozpoznateľná. Či už sa jedná o bio zeleninu a ovocie, mliečne výrobky, kváskový chlieb a pečivo, domáce jemné párky a klobásy bez konzervantov a bez lepku . V budúcnosti plánujeme popracovať viacej na reklame, bez ktorej sa dnešný svet nezaobíde ak chcete ľudom viacej priblížiť podstatu vašej činnosti. A keďže sa ponesie v lasičom duchu určite pobaví ale aj…

Dievčatá ďakujem za rozhovor. Robíte skvelú vec a preto vám prajem, nech sa vám v tom naďalej darí.

LASIČKY
Adresa
Facebook

+421 903 889 266
lasicky.debnicky@gmail.com

————————————————————–
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub