Do bytu, do domu aj do kancelárie. Klimatizácia ochladí, vykúri a keď jej dobre rozumieš, neminie ti veľa peňazí. Je to luxus, bez ktorého sa síce prežiť dá, ale ak ju nemáš, minieš viac na studené pivo a ventilátor. A to je len jeden insight, ktorý nám prezradil Alexander Minx z firmy Klimatizácie Senica.
Leto ide, národ sa chce chladiť. Myslí niekto pri kúpe klimatizácie aj na to, že s ňou v zime môže prikurovať?
Na obhliadke sa zákazníka vždy spýtame, či chce klimatizáciu využívať aj ako zdroj tepla. Všetky klimatizácie, ktoré ponúkame, túto možnosť majú. Ide už len o zvolenie správneho modelu, či je potrebné s klimatizáciou kúriť celú zimu alebo len občas dokurovať. To je celkom dôležitá otázka, pretože na nepretržitú prevádzku výrobca odporúča modely, ktoré sú konštrukčne na to prispôsobené.
Čo ďalšie si máme pri výbere klimatizácie ošéfovať?
Rôzni zákazníci majú pri výbere klimatizácie rôzne priority. Niekto má na prvom mieste dizajn, iný vyžaduje najnižšiu hlučnosť, ďalší zákazník striktne požaduje, aby bola klimatizácia ovládateľná cez wifi.
Z môjho pohľadu je však najdôležitejším parametrom to, kde bude vnútorná jednotka klimatizácie umiestnená. Aby na užívateľa nefúkal priamy prúd vzduchu, prevádzka bola tichá a dizajn priestoru zostal nenarušený. Darmo budem mať v spálni najdrahšiu klimatizáciu, keď bude umiestnená priamo nad čelom postele a aj keď fúka len minimálne, stále budem ten chladný vzduch cítiť. Ostatné parametre sú už voliteľné.
Ako sa klimatizácia znáša s alergiami?
Veľmi dobre. Klimatizácie, ktoré vedia zo vzduchu odfiltrovať i najmenšie častice ako sú peľ, jemný prach, či dokonca vírusy a baktérie sú na trhu už dlho. Je však pravda, že až teraz začali zákazníci vo väčšej miere prikladať tejto možnosti dôležitosť.
Určite by som im odporučil zamerať sa pri výbere klimatizácie pre domácnosť s alergikom na modely s plazmovým filtrom, generátorom ozónu, či s podobnými druhmi filtrácie. Výhoda takejto klimatizácie je v tom, že supluje aj čističku vzduchu. Má ju zabudovanú v jednom zariadení, s ktorým si vzduch aj vychladí.
Vinári hovoria, že pri kúpe vína je dobré riadiť sa cenou. Čo hovoria predajci klimatizácií? Platí aj tu “čím drahšia, tým lepšia?”
Väčšinou to býva tak, že čím drahšia klimatizácia, tým kvalitnejšie komponenty sú použité. Vezmime si napríklad tému náhradné diely. U renomovanejších značiek nie je problém zohnať pre konkrétny model náhradný diel aj po 10 rokoch. Sú však aj výrobcovia, ktorí začnú jeden rok vo veľkom chŕliť lacné klimatizácie a na druhý rok sa po výrobcovi zľahne zem a náhradné diely na ne už v živote nezoženiete. Nehovoriac o tom, že takýto výrobok nie je ani u koho reklamovať.
Nie je klimatizácia tak trochu luxus?
Z hľadiska nevyhnutnosti pre prežitie v našich podmienkach to určite luxus je. Vo väčšine prípadov naozaj nie je k životu potrebná. Ale má vplyv na kvalitu života a fungovania človeka v extrémnych podmienkach.
Každopádne, moderné klimatizácie dosahujú pri optimálnej prevádzke minimálnu spotrebu elektrickej energie a náklady na ich prevádzku sa hýbu rádovo v jednotkách eur. Ja to približujem zákazníkom tak, že ak nemajú doma inštalovanú klimatizáciu, minú viacej peňazí na studené pivo a ventilátor.
Čo môžem urobiť ja, aby mi klimatizácia pracovala úsporne?
Najdôležitejšie pravidlo pre prevádzku klimatizácie je, aby v sezóne išla čo najdlhšie bez neustáleho vypínania a zapínania. Tým sa docieli konštantná teplota priestoru, ktorú si klimatizácia len udržiava pri nízkom výkone a zaťažení kompresora a pri nízkej rýchlosti ventilátora. Tak dosiahneme úsporu na spotrebe elektrickej energie, minimalizujeme hlučnosť, rýchlosť prúdenia vzduchu a tiež minimalizujeme opotrebovanie komponentov.
V poslednom období pribúdajú klimatizácie aj na fasádach bytových domov. Aké podmienky musí splniť vlastník bytu, aby si mohol klimatizáciu nainštalovať?
Musí získať súhlas nadpolovičnej väčšiny vlastníkov bytov. Je to také všeobecné nariadenie, ktoré funguje u všetkých správcovských organizácií. Ďalšia možnosť je nechať si odsúhlasiť montáž klimatizácií na domovej schôdzi. Potom už žiadny obyvateľ vchodu alebo bytovky podpisy zbierať nepotrebuje.
A čo ak takýto súhlas nezíska? Existuje v sortimente klimatizácií alternatíva, ktorá zásah do fasády nevyžaduje?
Neexistuje. Aspoň nie zaručene funkčná. Istý druh alternatívy predstavujú napr. mobilné klimatizácie, z ktorých je však tiež potrebné vyviesť rúru s vrelým vzduchom do exteriéru. Väčšinou má priemer 160 mm a to nie je práve jednoduché vyvŕtať do steny. A o „vyhodení“ tejto hadice z okna asi netreba ďalej diskutovať. Pri tomto sa stráca celá efektivita aj energetické úspory.
Ďalšou „najlacnejšou“ alternatívou sú odparovacie „klimatizácie“. Do ktorých človek nasype zo dve kilá ľadu, či naleje studenú vodu a ventilátorom cez to tlačí vzduch, ktorý sa priechodom ochladzuje. Toto sú všetko len “atrapy” dobré maximálne na vyhodenie peňazí a nie sú považované za klimatizáciu.
Je klimatizácia spotrebič, ktorý by si mal zákazník inštalovať svojpomocne?
Ak ponímame zákazníka ako odborne nespôsobilú osobu, rozhodne by nemal klimatizáciu inštalovať sám. Človek sa môže zraniť, alebo sám sebe spôsobiť ujmu na majetku. Klimatizácia obsahuje stlačený plyn, ktorý nielenže je škodlivý pre životné prostredie ale je navyše aj horľavý. V druhom rade sa klimatizácia pripája na elektroinštaláciu, čo tiež nie je práve téma pre každého domáceho “kutila”. Preto jednoznačne každému záujemcovi radím nechať to na certifikovaného odborníka, ktorý mu zabezpečí odbornú inštaláciu.
Pre ktorú klimatizáciu máte osobnú slabosť?
Každý rok príde na trh nejaká „vychytávka“, ktorá rieši niektorý z problémov ako napr. priamy prúd vzduchu, hlučnosť a pod. Mňa osobne už nejaký čas veľmi bavia klimatizácie od výrobcu Samsung, ktoré sú na trhu už od roku 2018. Samsung s nimi prerazil vďaka bezprievanovej technológii WIND-FREE, kedy sa vie klimatizácia uzavrieť a tlačiť chladný vzduch cez tisícky mikrootvorov v prednom paneli. Chladný vzduch z nej v tomto prípade len tak jemne padá. Samsung každým rokom túto technológiu inovuje a v roku 2020 boli na trh uvedené modely, ktoré sú prepracované aj po dizajnovej stránke.
Ing. Alexander Minx vyštudoval Fakultu aplikovanej informatiky na Univerzite Tomáše Bati v Zlíne, odbor Integrované systémy v budovách. Od roku 2012 sa venuje vykurovaniu, vzduchotechnike a klimatizáciám v malých stavbách až po veľké budovy, v roku 2012 založil firmu Klimatizácie Senica a má stovky spokojných zákazníkov.