Martin Roháček – osobný fitness tréner a výživový špecialista

 

V dobe, kedy športovanie, fitness, kvalitná strava a zdravý životný štýl začínajú byť čím ďalej tým viac trendy, prinášame vám rozhovor s jedným z najlepších fitness trénerov a výživových špecialistov na Slovensku, so SENIČANOM MARTINOM ROHÁČKOM. Jeho príbeh je ukážkou toho, že každý sa môže stať najlepším v tom čo robí!

 

Maťo, aké boli tvoje športové začiatky?

 

Narodil som sa 18.4. v myjavskej nemocnici. Od malička som bol športový typ. Už ako osemročný som začal chodiť na karate k známemu trénerovi Čulenovi, no kolektív mi po čase nevyhovoval, tak som prestal navštevovať tréningy.

 

Približne od desiatich rokov som začal aktívne trénovať basketbal pod vedením Maroša Slobodu na tretej základnej škole a neskôr pod patronátom môjho otca v telocvični na SOU. Avšak s basketbalom to bolo v Senici veľmi zlé. Okrem školských súťaží medzi základnými, či strednými školami sa tu nedialo nič zaujímavé, žiadne podujatia, vďaka ktorým by sme mohli športovo rásť.

 

Skúsil si niekedy aj nejaké netradičné športy?

 

Zhruba v štrnástich som sa vrhol na skateboarding, ktorý ma totálne fascinoval a uniesol z reality na niekoľko rokov. Páčilo sa mi, že je to individuálny šport, v ktorom som za výsledky zodpovedný len ja sám. Zároveň určite nemusím hovoriť, že v tej dobe, začiatkom 21.storočia zažíval skateboarding veľký rozmach a bol v spoločnosti veľmi populárny. No po nastúpení na Strednú priemyselnú školu v Myjave, som zistil, že popri dochádzaní do školy a plnení si školských povinností mi veľa času na skateboarding neostávalo.

 

RTA_Martin_Rohacek__03__web

 

Kedy nastal ten zlom a začal si sa venovať posilňovaniu?

 

V období, okolo 16-teho roku života som pocítil potrebu zosilnieť a pribrať na váhe. Môj vtedajší stav hovoril o výške 184cm a váhe 61kg, takže si viete predstaviť, aký chudučký ako prst som musel byť. A tak som sa začal zaujímať o posilňovanie. Najprv som pravidelne začal doma cvičiť kliky a brušáky. To trvalo približne 2 mesiace. Po tom, ako som uvidel prvé zmeny na mojom tele, totálne ma to motivovalo a tak som zašiel do posilňovne k otcovi do školy na SOU. Niečo málo som mal odkukané od starších cvičencov na karate, či basketbale, či od starších študentov SOU, keď som chodil po vyučovaní za otcom do telocvične.

 

Tieto drobné zmeny na mojom tele ma tak dokázali namotivovať a zapáliť pre tento šport, že som začal zbierať časopisy Muscle and Fitness. Vystrihovať si z nich dôležité úryvky, techniku cvičení a iné obrázky, z ktorých som v tej dobe čerpal všetky vedomosti a skúsenosti. Viedol som si tréningový denník, do ktorého som si zapisoval všetky cvičenia a záťaže, s ktorými som cvičil, a tak som si sledoval pokroky v sile, a tým aj v svalovom objeme.

 

Po asi dvoch rokoch cvičenia v domácky vyrobenej posilňovni o rozmere asi 5 x 5 metrov na SOU, som začal chodiť do poriadnej posilňovne na zimnom štadióne a tam sa môj rozbeh v posilňovaní len umocnil a zintenzívnil. Boli tam starší cvičenci, ktorí mi dodávali svojou pozitívnou spätnou väzbou silu pokračovať a ukazovali mi, že to čo robím, robím správne. Týmto spôsobom sa mi podarilo pribrať 40kg za obdobie 4 rokov, čo bol aj môj cieľ. Samozrejme väčšina z tejto pribratej hmoty bola svalová hmota.

 

Musím povedať, že o výžive som v tej dobe veľa nevedel, teda základy určite áno, ale ešte som nechápal hlbšie súvislosti. V tej dobe som na strednej škole študoval informatiku, no napriek tomu sa všetko v mojom živote točilo hlavne okolo cvičenia. Môj týždeň vyzeral tak, že od pondelka do piatka som sa zaoberal len školou a posilňovaním a víkend bol určený pre socializáciu s priateľmi, víkendové párty a podobné akcie v teenagerskom veku.

 

Po splnení cieľa, keď som dokázal zo svojho slabého chudučkého telíčka vybudovať atletickú vyšportovanú svalnatú postavu, som zistil, že so svojím telom môže človek urobiť čokoľvek chce, treba vedieť len ako na to. A tak som sa jedného dňa rozhodol, že chcem ísť na vysokú školu, kde budem študovať šport, hlavne fitness a v budúcnosti budem pomáhať ľuďom dosahovať ich vytúžené postavy, zlepšovať zdravie pomocou športu a podobne.

 

Takže ísť študovať na FTVŠ bolo jasné vyústenia tvojho tínedžerského životného štýlu, aké to bolo počas štúdií na VŠ?

 

V roku 2005 som bol prijatý na Fakultu telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. A toto bol asi zatiaľ najväčší prielom v mojom živote. Po nástupe na fakultu som však zistil, že moje vedomosti o posilňovaní sú ešte v plienkach, čo ma o to viac motivovalo dozvedieť sa viac.

 

A tak som tentokrát mal možnosť siahnuť po odborných knihách a nie časopisoch, čo mi veľa vecí ujasnilo, vysvetlilo a naučilo ma plno nového. Bol som taký zapálený do nasávania informácií, že som čítanie odborných kníh vyhľadával doslova všade. Vždy, keď som mal niekde čakať v rade alebo na ďalšiu hodinu, našli ste ma s knihou v ruke. Dokonca sa mi podarilo zázračným spôsobom stiahnuť z internetu 5 GB elektronických kníh v pdf formátoch o posilňovaní, výžive, anatómii a fyziológii ľudského tela, strečingu a rôznych iných športových aktivitách. A tak som si každé dva mesiace vytlačil novú knihu, ktorú som preštudoval, vyskúšal na sebe a posunul sa na ďalšiu tému, ktorá ma zaujímala.

 

Štúdium na vysokej škole vôbec nebolo ľahké, ako si mnoho ľudí myslí o FTVŠ UK, ale bolo aj zábavné. Veď aj my sme mali za úlohu našprtať množstvo teórie o všetkých športoch, fyziológii, anatómii ľudského tela, dejinách športu a iných. A k tomu sme sem tam zažívali aj pocit, kedy si človek siahne doslova na dno svojich síl pri prekonávaní štandardných požiadaviek zápočtov pre záverečné skúšky rôznych predmetov. Jednoducho niekedy si daná disciplína vyžadovala hodiny tréningu. Ja som bral všetky predmety a disciplíny naozaj vážne a chcel som byť vždy pripravený.

 

RTA_Martin_Rohacek__01__web

 

Kedy si začal zbierať prvé trénerske skúsenosti?

 

Keďže už pri nástupne na FTVŠ UK som vedel, že sa chcem v budúcnosti venovať trénerskej činnosti, ďalší môj cieľ bol začať pracovať ako fitness tréner v niektorom z bratislavských fitness centier. A tak som v druhej polovici druhého ročníka začal svoju kariéru v jednom malom fitku v bratislavskom Ružinove. Snažil som sa rozvíjať svoju osobnosť ako aj vedomosti v tejto oblasti, čo sa mi nakoniec ukázalo ako užitočné, keď som na jednej zo školských záverečných skúšok namiesto otázky o učive, dostal ponuku na nové pracovisko.

 

Doslova citujem profesora na skúške: „Martin, si jeden z najšikovnejších študentov všetkých ročníkov, ktoré momentálne učím. Jeden môj priateľ otvára nové fitness centrum a hľadá špičkových trénerov. Nemal by si záujem o pohovor? A uvidíš sám, či to bude pre teba zaujímavé.“ 

 

Samozrejme nič lepšie ma stretnúť nemohlo. Dostal som sa do lukratívneho fitness centra so zaujímavou klientelou, výborným prostredím a vybavením, čo sa s minulým fitkom ani nedalo porovnávať. Tam sa moja kariéra začala naplno rozvíjať. Bolo to síce ťažké obdobie, nakoľko som denne študoval a denne pracoval, no vďaka silnému zápalu som dokázal všetko zvládnuť. V tomto fitku som pôsobil viac ako 4 roky.

 

Viem, že to nie je až tak dávno, čo si skončil školu. Už počas štúdia si vedel, že bude nasledovať vlastné podnikanie a zase „väčšie veci“?

 

Po skončení vysokej školy som si založil živnosť a začal podnikať v tejto oblasti. Po troch rokoch podnikania osamote som sa rozhodol založiť spoločnosť a rozšíriť svoje pôsobenie. V septembri 2014 sme otvorili prevádzku v Bratislave, taký malý dom zdravia.

 

Naša spoločnosť ProFigure poskytuje služby v oblasti starostlivosti o telo z každej stránky. Či už potrebujete schudnúť, vyformovať, pribrať svaly, získať silu, zlepšiť kondíciu, zvýšiť výkonnosť, odstrániť bolesti, zrehabilitovať úraz, my vám s tým pomôžeme. Naša spoločnosť spája odborníkov z oblastí fyzioterapie, výživy a športového tréningu rôznych športov (fitness, futbal, basketbal, volejbal, beh, plávanie, crossfit, aerobik, pilates, jóga), ktorí vám pomôžu dosiahnuť požadovaný stav vášho tela.

 

Momentálne ma môžete nájsť na dvoch adresách. Jedna je adresa najväčšieho fitness centra v Bratislave BODY ENERGY CLUB na Einsteinovej 7. A druhá je adresa našej spoločnosti ProFigure na Námestí slobody 10.

 

V posledných rokoch som Ťa vídaval v telke, v časopisoch. Pochváľ sa rodákom s ďalšími aktivitami, ktoré robíš a ktoré Ťa zviditeľnili.

 

Medzi moje marketingové projekty patrí spolupráca so Silviou Lakatošovou a Ivetou Malachovskou, s ktorými sme mali dokonca aj priestor na články v týždenníku Plus 7 dní a Nový čas.Momentálne pracujem na ročnej životnej premene šéfredaktora magazínu Hviezdy ciest, v ktorej sme si dali za cieľ schudnúť za rok 50 kg. Momentálne po pol roku je náš výsledok, že sme dali dole už polovicu, teda 25 kg počas šiestich mesiacov.

 

malachovska

 

Čo by si poradil začínajúcim fitnessákom prípadne trénerom?

 

Začiatočníkom by som určite poradil, aby na začiatok využili služby odborníkov, pretože im to urýchli dosiahnutie výsledkov, výsledky budú kvalitnejšie, trvácnejšie a ľahšie dosiahnuteľné.

 

Začínajúcim trénerov by som chcel určite odkázať, aby venovali dostatočnú pozornosť štúdiu, či už je to štúdium na škole alebo samoštúdium. Pretože len naučené vedomosti im dokážu odhaliť skryté súvislosti a detaily, ktoré by bez dostatočných vedomostí nedokázali pochopiť.

 

IMG_0698

 

Kto je MARTIN ROHÁČEK?

 

Momentálne zastávam v kariére niekoľko funkcií:

 • Osobný fitness tréner
 • Výživový špecialista
 • Majiteľ spoločnosti ProFigure
 • Športovec IFBB v kategórii Men’s Physique

 

Momentálne sa pripravujem na ďalšiu súťaž vo fitness, ktorá sa uskutoční 5.10. v Žiline. Potom ma čaká ešte jedna 25.10. v Opave v Českej republike.

 

Do Senice v súčasnosti už veľmi nechodím. Momentálne bývam v Trnave, odkiaľ každý deň dochádzam do Bratislavy. Senicu však navštívim aspoň tak dvakrát ročne. Vždy sa rád stretnem so starými priateľmi na kus reči.

 

Za najdôležitejšie míľniky vo svojej kariére považujem tieto:

 

 • Začiatok svojej kariéry v roku 2007
 • Ukončenie FTVŠ UK – 2011
 • Pôsobenie v ESPRIA HEALTH CLUB – 2009 – 2014
 • Jedna z tvári športových odborníkov pre REEBOK – osobný tréner vo fitness a výživový špecialista
 • Prvá súťaž vo fitness v kategórii Men’s Physique – apríl 2014 Viedeň
 • Pôsobenie v BODY ENERGY CLUB – 2014 až súčasnosť
 • Založenie spoločnosti ProFigure – Staraj sa o telo – jeseň roku 2014

 

Moje kompletné portfóliu služieb:

 

 • Šport (osobný tréning, nastavenie tréningového režimu, nastavenie tréningového plánu, dosahovanie požadovaných zmien v tele aj vo výkonnosti, učenie sa technike posilňovania)
 • Výživa (osobný konzultácia pre riešenie problému, chudnutie, formovanie postavy, nastavenie jedálnička pre dosiahnutie rôznych cieľov, nastavenie jedálnička pri špecifických potrebách stravovania – histamínová intolerancia, iné potravinové intolerancie, celiakia, dna, cukrovka a iné metabolické poruchy)
 • Diagnostika (analýza zloženia tela, diagnostika funkčnosti orgánov, test pre zistenie intolerancie na jednotlivé potraviny z krvi)
 • Predaj a poradenstvo v oblasti doplnkov výživy
 • Prednášky a vzdelávacie kurzy pre jednotlivcov aj pre firmy

 

20130919_RTA-FW2013-Rohy(byPospo)-014

 

www.martinrohacek.sk
www.starajsaotelo.sk
www.profigure.sk
www.facebook.com/MgrMartinRohacek