Hecni sa po štvrté

Hecni sa po štvrté v netradičnom móde

Projekt Hecni sa vznikol pod záštitou mládežníckej organizácie Senica 2.0, ktorá si svojich členov našla predovšetkých medzi senickými študentmi stredných škôl. Ak ste za posledných 5 rokov aspoň zopárkrát vyšli do mesta, určite ste mali možnosť Senica 2.0 stretnúť priamo v akcii, či už na Challenge Day, Dni objatí alebo pravidelnom zbere smeti. Ich najväčšou devízou je však adrenalínový pretek Hecni sa s dĺžkou 5 kilometrov a prekážkami (každý rok sa počet prekážok zvyšuje). Súčasná situácia však nepraje žiadnym podujatiam a väčšina z nich preto tento rok odstraňuje z pozvánok rok 2020. Senica 2.0 však prišla na spôsob, ako niekoľkomesačné plány nezahodiť do koša. O tomto sme sa rozprávali s jedným z organizátorov Matúšom Michaličkom.

1. Ako vznikol prvotný nápad pre Hecni sa?

Pravdou je, že nápad Hecni sa bol inšpiráciu od oz. V.i.a.c. z Trstenej. Našli sme na ich stránke, že oni robia takýto pretek a vyzeralo to super. Tak sme si povedali, že to vyskúšame spraviť aj my. Inšpirovali sme sa hlavne myšlienkou, aby to bol pretek pre rodinu a priateľov, ktorý zvládne každý a bude hlavne o zábave a dobrom zážitku. K tomu sme prispôsobili aj názov, že sa stačí iba hecnúť a každý náš pretek hravo zvládne.

2. Ako sa od seba odlišovali v organizácii posledné 3 ročníky?

Vrátil by som sa k prvému ročníku, kde sme pravdupovediac moc nevedeli čo a ako spraviť, ale išli sme do toho a skúsili sme to. Ten rok sme ešte mali problém, aby sme mali dostatok účastníkov, ale verili sme, že sa to zlepší. Taktiež to ešte vtedy bolo v septembri a bola zima a mokro, tak sme sa rozhodli presunúť ďalší ročník na koniec júna, z čoho sa stala už tradícia. Ale zmien v organizácii je mnoho. Rok čo rok máme väčší počet účastníkov, dobrovoľníkov, sponzorov, skrátka podujatie ako také sa zväčšuje. Snažíme sa jeho úroveň stále zvyšovať. Napríklad, každý rok máme lepšie prepracované prekážky, organizáciu na štarte, trať ako takú alebo zlepšujeme medaile a hlavné ceny. Jednoducho sa snažíme priniesť, čo najlepší zážitok pre našich účastníkov, aby sa vrátili zase o rok. Samozrejme, podujatie sa zväčšuje tak je aj viacej práce a každý rok začíname s organizáciu skôr a skôr aby sme všetko postíhali, ale všetko sa dá zvládnuť a nás to veľmi baví.

3. V akej fáze príprav bol už 4. ročník, keď prišla „koronakríza“?

Tento rok sme mali veľké plány. Chceli sme sa popasovať s nedostatkami z minulého roka a priniesť mnohé novinky. Napríklad sme chceli riešiť ekologické alternatívy riadu a pohárov na podujatí. Riešili sme hlavne rozpočet, pretože od toho sa odvíja čo si môžeme dovoliť zlepšiť. Spolupráce so „staronovými“ aj úplne novými sponzormi, dotácie, čo zlepšíme tento rok a podobne. Ešte začiatkom roka sme stihli natočiť propagačné videá, už sme mali pripravenú aj stratégiu propagácie, rozvrhli sme si plán čo sa asi kedy bude robiť, aby sme všetko stihli načas. Ale pandémia nás zastavila.

4. Aké boli prvé reakcie vedenia Senica 2.0 a iných organizátorov?

V rámci Senice 2.0 sa už po rokoch, čo organizujeme vyčlenil hlavný organizačný tím Hecni sa, kde sme menší počet ľudí, ktorí riešime väčšinu vecí a rozhodujeme, čo sa ako bude robiť. Prvá prirodzená reakcia na situáciu, ktorá nastala, bola počkať. Počkať čo bude. Neunáhliť naše rozhodnutie, čo robiť s pretekom.

5. Kvitujeme elegantné riešenie s rozdelením preteku, čo tomuto rozhodnutiu predchádzalo?

Po tom, čo začali opatrenia proti šíreniu pandémie, sa väčšina podujatí zrušila alebo presunula. My sme sa rozhodli presunúť pretek na september, pretože sme si mysleli, že už bude všetko v poriadku. Situácia sa však pre nás začala zhoršovať. Najprv sme nevedeli zohnať sponzorov a na tých, čo sme mali dohodnutých, prišla kríza. Mesto aj kraj zrušili poskytovanie dotácií. Tým sme prišli o polku rozpočtu a aj to by sme museli mať dostatok účastníkov. Vedeli sme, že pretek na úrovni, akú sme mali pripravenú, proste nedokážeme zorganizovať. Ale Hecni sa je naša srdcovka a nedokážeme sa jej vzdať. Preto sme sa rozhodli pretek uskutočniť, ale inak. Pripravíme 5 km trať s 10 prekážkami, ktorú si účastníci budú môcť zabehnúť kedykoľvek v termíne od 27.6. do 31.7.

6. Čo by ste chceli odkázať účastníkom?

Hecnite sa. Poďte si náš amatérsky adrenalínový pretek zabehnúť. Veľmi si vážime každého jedného účastníka, ktorý sa rozhodne zúčastniť a tak nás podporiť. To je pre nás najväčšia odmena. Pevne dúfame, že si naše Hecni sa užijete aj v takejto forme a zapojíte aj vašich priateľov alebo členov vašej rodiny. Vieme, že mnohí by ste chceli normálnu formu Hecni sa. My tiež, len s ťažkým srdcom sa nám menil formát preteku. Bohužiaľ okolnosti nedovolili inak. Avšak už teraz vám vieme sľúbiť, že budúce Hecni sa po piate bude o to lepšie.

Bližšie informácie o preteku nájdete na hecnisa.sk/info/. Registrovať na pretek sa môžete online na stránke hecnisa.sk/registracia-jednotlivec/.

Senica 2.0 a ich aktivity môžete sledovať na ich Facebooku Senica 2.0. Dajte vedieť, že sa zúčastníte a pozvite svojich priateľov cez Facebookový event Hecni sa po štvrté.