Ako prežiť koronavírus v izolácii (knižná edícia)

Zastihli vás nariadenia štátu nepripravených, bez vypožičaných kníh? Prešli ste už po prečítaní všetkých kníh v karanténe na etikety pracích prostriedkov? Poradíme vám, aké knižné alternatívy môžete využiť z pohodlia domova.

Online kníhkupectvá

Aj napriek tomu, že ide o najnákladnejšiu alternatívu zo všetkých, stále viac ľudí sa v dnešnej dobe obracia na knižné e-shopy, najmä kvôli tomu, že najväčšie slovenské kníhkupectvá Panta Rhei a Martinus majú svoje pobočky len vo väčších mestách, Seničanom obe najdostupnejšie v City Arene v Trnave. Už spomínané kníhkupectvá zatvorili svoje pobočky, no stále funguje, rovnako ako v mnohých iných knižných e-shopoch (s určitými časovými obmedzeniami) doručovanie kníh priamo k vašim dverám. Treba dodať, že pre trpezlivých čakajú na oboch e-shopoch s pravidelnou aktualizáciou rôzne tituly so skvelými zľavami.

Knihy za atraktívne ceny nájdete aj na užívateľmi overených stránkach najlacnejsie-knihy.sk a knihyprekazdeho.sk

Online bazáry a anikvariáty

Ak ste ako my a radi dávate opusteným knihám druhú šancu, alebo s nadšením lovíte medzi knihami, ktoré v kníhkupectvám už nie je možné zohnať, určite pre vás knižné burzy a antikvariáty nie sú žiadnou novinkou. Máte však skúsenosti s ich interenetovými prevedeniami? Na online bazároch ako bazos.sk so všeobecnou ponukou nájdete množstvo zaujímavých inzerátov, najväčší objem ponúk však denne pribúda na Facebookových bazároch ako Burza kníh a Knižný bazár. V prípade Facebookových skupín je však potrebné najprv požiadať o pridanie do skupiny administrátormi. Potvrdenie žiadosti ale trvá maximálne jeden deň. Následne máte k dispozícii stovky aktuálnych ponúk nových aj starých kníh za super ceny.

Ak však hľadáte vzácne či neobvyklé tituly, poobzerajte sa v online antikvariáte antikvariatshop.sk

Elektronické knihy

Ak zaryto uprednostňujete tlačenú formu kníh a kvôli situácii hľadáte ich dostupnejšie (a dokonca lacnejšie) alternatívy, možno je práve teraz čas dať šancu e-knihám. Ponúkame vám zopár slovenských stránok, ktoré disponujú celou databázou zaujímavých e-kníh, zadarmo ihneď na stiahnutie. Vyskúšajte eknizky.sk, 1000knih.sk alebo Greenie knižnicu. Mnohé e-knihy zdarma nájdete aj na uloz.to.

Za samostatnú zmienku určite stojí jedinečná digitálna knižnica Project Gutenberg, ktorá je najstaršia svojho druhu na svete a obsahuje až 35 000 titulov vo všetkých svetových jazykoch – prevažne v angličtine (ale nájdete tam aj zopár českých a slovenských diel).

Všetky uvedené databázy ponúkajú na stiahnutie formát PDF, na stránkach Project Gutenberg a uloz.to nájdete aj e-knihy vo formáte MOBI (formát elektronických kníh pre čítačky).

Knižné búdky

Projekt knižných búdok, ktorý je symbolom spolupatričnosti medzi občanmi, si pred pár rokmi prostredníctvom Senica Plus našiel cestu aj do centra nášho mesta. Senická knižná búdka ponúka možnosť darovať, vymeniť alebo zobrať knihy a urobiť tak sebe alebo iným radosť z dobrého čítania. A to najlepšie: prístup do búdky je zdarma a časovo neobmedzený 🙂 Poobzerajte sa po knižnej búdke aj vo vašom okolí!

Apelujeme však v súčasnej situácii na občanov, aby si po manipulácii s dvierkami búdky a knihami bezodkladne umyli alebo inak dezinfikovali ruky. Ďakujeme!

Zostaňte doma, tam sa číta najlepšie!