Umenie očami Seničanov #11 – Laura Vaculová

Po dlhšej odmlke tu máme ďalší diel rubriky, v ktorej si predstavujeme talentovaných Seničanov a ich vzťah s rôznymi formami umenia. V jedenástej časti som vyspovedal Lauru Vaculovú.

Ahoj Lauri, okrem toho, že sa nám predstavíš, môžeš nám prezradiť, čo všetko teba spája s umením a s akými jeho podobami pracuješ?

Ahoj, veľa ľudí ma pozná pod umeleckým menom Lau Serpentigena, pod ktorým sa prezentujem už asi 4 roky. Pochádzam zo Senice, ale momentálne hľadám inšpiráciu v Brne, kde by som chcela aj pôsobiť.umenie-ocami-senicanov-laura-vaculova 9Umenie som si nevybrala, umenie si vybralo mňa. Ako malá som dosť kreslila. Medzi moje hlavné námety patrili kone a dinosaury. Rodičia ma prihlásili do ZUŠky, kde sa ma v  7 rokoch ujala pani učiteľka Orthová. Počas štúdia na gympli som kreslenie obmedzila. Umenie si našlo ku mne znova cestu, až keď som začala študovať na vysokej škole SPÚ v Nitre záhradnú architektúru.
umenie-ocami-senicanov-laura-vaculova 1Okrem kreslenia som vyskúšala aj screamovanie v senickej metalovej kapele The Nemesis. Moje účinkovanie v kapele netrvalo dlhú dobu. Absolvovali sme len zopár koncertov. Po poslednom z nich sa stala tragická nehoda, ktorá zmenila mne a mojej rodine život. Následkom toho som so spievaním skončila.

Skúšala si aj iné aktivity, kým si sa po to dostala alebo si hneď vedela čomu chceš venovať svoj čas?

Hudba ma lákala od malička. Otravovala som našich aby mi kúpili gitaru, lenže dodnes na ňu sadá prach, bola som lenivá. V období puberty ma oslovila vlna hip hopu. Dala som sa na tanec, ale to bola taktiež chvíľková záležitosť.

V akom spojení u teba tieto dve formy umenia fungujú? Počúvaš hudbu počas toho ako tvoríš obraz?

Je to dokonalá symbióza. Bez hudby nedokážem tvoriť, ani žiť. Ticho je ako prázdny výkres. Hudba ma inšpiruje, vytvára vo mne pocity, myšlienky, ktoré prenášam na papier. Väčšina mojich výtvorov, ktoré som nakreslila korešpondujú so songami, ktoré práve počúvam. Medzi inšpirujúce kapely patria Type O Negative, The Birthday Massacre, Acumen Nation, Mnemic, Sybreed, Crisis , Orgy , a rada taktiež počúvam soundtracky z PC hier a anime.umenie-ocami-senicanov-laura-vaculova 7Ako berieš svoju tvorbu? Ako voľnočasovú aktivitu, pri ktorej sa uvoľníš, alebo pracuješ na tom, aby si sa tým mohla živiť?

Zatiaľ ako voľno časovú aktivitu, ale časom by som sa určite tým chcela živiť. Predo mnou je ale dlhá cesta. Konkurencia je veľká. Na trhu je veľa talentovaných umelcov. Mojou túžbou je odprezentovať svoje diela na vernisáži alebo v galérii.

V dnešnej dobe majú umelci viac možností odprezentovať svoje diela na internete. Dnes tu máme rôzne sociálne siete, ktoré navštevuje takmer každý a šikovnými umelcami sa to len hemží. Trh umenia má dnes také široké spektrum, že si každý príde na chuť tomu, čomu chce. Preto je ťažké sa presadiť, človek musí tvoriť niečo skutočne originálne a zaujímavé.

Keby si máš hneď teraz vybrať len jednu možnosť či sa budeš venovať ďalej hudbe alebo výtvarnému umeniu, čo by si si zvolila ? Vedela by si si hneď vybrať alebo by to bolo na dlhšie uvažovanie?

To je ťažká otázka, bolo by to na dlhšie uvažovanie. Hudbe som sa nevenovala príliš dlho. Kresleniu sa venujem odmalička. Takže by to asi skončilo výberom kreslenia. Ak by som dostala ešte možnosť tvoriť hudbu, dopadlo by to možno inak. Pri tvorbe hudby som zažívala úplne iné pocity ako pri tvorení obrazov.umenie-ocami-senicanov-laura-vaculova 2Je vidieť, že vo tvojich dielach dominuje postava ženy a  temno. Má to nejaký hlbší význam, alebo jednoducho sú to motívy, ktoré máš rada?

Motív ženy nemá hlbší význam, skrátka sa mi to dobre kreslí. Temnota má význam, myslím si že na tomto svete je viac zla ako dobra. Ľudia sú plní nenávisti, všetko ničíme, a ja opovrhujem touto civilizáciou. To všetko prenášam do svojej tvorby. Hnev, nenávisť, bolesť. Toho dobrého je v nás tak málo, že to v mojej tvorbe nie je ani vidieť. No nebolo to tak vždy. Môj pohľad na svet sa zmenil po autonehode, pri ktorej zahynul môj brat Vaci. Odvtedy vnímam tento svet z ,,negatívneho” hľadiska (podľa mňa z realistického).

Čo je zdrojom tvojej inšpirácie. Sú to aj nejaký konkrétny výtvarníci?

Inšpirujú ma najmä moje pocity a hudba. Z konkrétnych umelcov sú to Godmachine a Grindesign. Pri prezeraní si tričiek s metalovými motívmi som začala pátrať po ich autoroch, a tak som objavila kopec borcov so zaujímavým štýlom, ako sú títo dvaja . V súčasnosti ma zaujal český maliar Alfons Mucha a mám rozpracované jedno dielo v secesnom štýle. Dúfam, že ho čoskoro dokončím 🙂

Stretla si sa pri svojej hudobnej a výtvarnej tvorbe aj s predsudkami ?

V prípade výtvarnej tvorby áno. Niektorí nábožensky založení ľudia mi vyčítali, že vzývam Satana a zhorím v pekle :D. V hudbe som sa vyslovene s predsudkami nestretla, ale našli sa takí čo krútili hlavou, keď ma počuli screamovať .umenie-ocami-senicanov-laura-vaculova 5Dostala si sa niekedy do momentu kedy si chcela vyskúšať niečo úplne iné a začať experimentovať s úplne odlišnými štýlmi? Nemáš niečo také na pláne v najbližšej budúcnosti?

Lákalo ma napríklad vyrábanie šperkov v gotickom a elfskom štýle, ale nakoľko je to dosť finančne a časovo náročné, zatiaľ som od toho upustila. Ďalej som rozmýšľala nad tetovaním, no bavilo by ma to jedine v prípade ,že by si ľudia dali vytetovať moje návrhy. Momentálne popri kreslení vyrábam stromčeky šťastia . Uvidím, čo bude ďalej, v Brne sa mi snáď otvoria nové možnosti.

Ďakujem Laure za rozhovor! Ďalšie obrazy si môžete pozrieť nižšie.
umenie-ocami-senicanov-laura-vaculova 6 umenie-ocami-senicanov-laura-vaculova 4 umenie-ocami-senicanov-laura-vaculova 3 umenie-ocami-senicanov-laura-vaculova 8
Ak vás článok zaujal, môžete si prečítať aj niečo staršie

Umenie očami Seničanov #10 – Vladimír Volečko
Umenie očami Seničanov #09 – Dano Antálek
Umenie očami Seničanov #08 – Emma Závodská
Umenie očami Seničanov #07 – Leonard Šimek
Umenie očami Seničanov #06 – Michal Sabol
Umenie očami Seničanov #05 – Jakub Koprla
Umenie očami Seničanov #04 – Tibor Mikula
Umenie očami Seničanov #03 – Veronika Polakovičová
Umenie očami Seničanov #02 – Klára Štefanovičová
Umenie očami Seničanov #01 – Erika Filková

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *