Podporuj lokálnych #10: Miki Modelle

V desiatej časti seriálu sme vyspovedali pani Emíliu Královú, ktorá sa zaoberá tvorbou odevov pod vlastnou značkou MIKI MODELLE. O tom, aká vie byť pestrá táto práca a čo všetko obnáša, sa dočítate  nižšie. Príjemné čítanie.

Pani Králová, ako ste sa dostali  k práci krajčírky, je to rodinná tradícia alebo Vás toto povolanie zaujalo v priebehu života?

Cit pre krásne veci a zručné ruky na rôznu tvorbu mám od narodenia „pridelené“, takže výber povolania bol prirodzený, aj keď v rodine bez tradície. Nástupom do odevnej školy som zažila šok – veľmi príjemný. Tento obor ma tak ohromne nadchol, že som sa od šijacieho stroja neodtrhla ani cez víkend. Vďaka našej veľkej rodine som mala „zákazníkov“ od počiatku dosť.

Dá sa povedať, že podnikám od 15-tich rokov  a  nadšenie, ktoré ma vtedy „chytilo“ je súčasťou môjho života dodnes. Tvorba krásnych odevných originálov je mojou prácou aj srdcovou záležitosťou.

Pracovali ste predtým aj na inej pracovnej pozícii alebo ste okamžite začali podnikať  v tomto odvetví ?

Po maturite a založení rodiny som sa presťahovala do Senice, kde som okamžite začala podnikať pod vlastnou značkou Miki Modelle a písal sa rok 1992. Odvtedy sa píše história mojej firmy a bez prerušenia trvá dodnes.

senica-plus-podporuj-lokalnych-miki-modelle-1Môžete nás oboznámiť, ako vyzerá Váš bežný pracovný deň?
Počas bežného pracovného dňa sa mi striedajú rôzne pracovné pozície: od riaditela firmy, návrhárku, strihačku, vyšívačku, maliarku, cez personalistu, majstra výroby, odbytu, marketingu,účtovníčku až  po upratovačku. Tých pozícií je ešte viac, ale tie odevné a kontaktné so zákazníčkami mám najradšej. Dĺžka môjho pracovného dňa je niekedy nekonečná, keď tých pozícií je priveľa, ale mám skvelý kolektív, takže primeranou deľbou práce všetko zvládame s úsmevom.

Pre aké príležitosti šijete odevy?

Vyrábajú sa u nás dámske odevy v elegantnom a spoločenskom prevedení, v menšej miere aj denné odevy. Šijeme aj odevy na mieru, čo je veľmi tvorivý spôsob obliekania, lebo môžme urobiť šaty na mieru nielen tela zákazníčky, ale aj osobnosti a temperamentu. Alebo splniť nejakú dlhoročnú túžbu po konkrétnom kúsku oblečenia.

Keďže elegantné oblečenie sa nosí väčšinou na spoločenské príležitosti, nájdete u nás šaty na svadbu, stužkovú, promócie, rodinné alebo firemné oslavy, alebo aj na bežné nosenie, ale tým nemyslím ,,nudné,, oblečenie. Mám rada v odeve nejaký zaujímavý detail, či je to strih, farebnosť, maľba, kombinácie, aplikácie, alebo iné vyjadrenie originality, ktoré je možné uplatniť.

Ako dlho trvá vyhotovenie svadobných šiat/obleku ?

Dosť často šijeme na objednávku svadobné šaty, ak neveste nevyhovuje bežná ponuka z požičovní a má záujem o netradičný model. Každý z modelov je úplne odlišný a má svoje špecifické nároky. Výroba takéhoto modelu trvá od 3 dní až po celý mesiac, samozrejmosťou je, že zabezpečujeme všetky potrebné materiály a doplnky k modelu.

Špecialitou sú hodvábne šaty ručne maľované, kde sa najprv namaľuje materiál a potom sa z neho strihajú a šijú šaty. Hotové šaty, blúzky, šály a šatky v tomto prevedení ženy poznajú z rúk Blanky Matragi, s ktorou som svoju tvorbu osobne konzultovala v Prahe.

Máte aj predajňu, kde ľudia môžu kúpiť hotové šaty alebo fungujete čisto na systéme objednávok?

Máme dve prevádzky:
Dámske odevy a sídlo firmy na Rovenskej ulici v Senici – kde je predaj hotových dámskych modelov a salónne šitie na mieru. V súčasnej dobe začínam budovať aj nový odbor, ktorý bude mať pôsobisko na tejto prevádzke a to: Tradičnú čínsku medicínu, práve som študentom tohoto oboru v Prahe.  Toto spojenie má pre mňa logické opodstatnenie, lebo zdravie a krása patria nerozlučne k sebe a naše telo potrebuje opateru nielen zvonka, ale aj vo vnútri. Keďže ľudské telo je stredobodom nášho záujmu už od počiatku, považujem takéto spojenie za prehĺbenie našich možností a rozsahu služieb zákazníkom a zákazníčkam. Nemenej podstatné je aj to, že ma tento odbor veľmi zaujal a na vlastnej skúsenosti som vyskúšala jeho obrovské možnosti.

senica-plus-podporuj-lokalnych-miki-modelle-2

Dámske a Pánske odevy v Central pasáži na Hviezdoslavovej ulici majú v prevažnej miere sortiment pánskych odevov, kde páni dostanú všetko,od prádla  až po zimný kabát. Oblečenie do práce, do spoločnosti, na svadbu , na ples , alebo len tak na bežné nosenie. Pánske odevy nešijeme, ale máme dodávateľov v prevažnej miere zo Slovenska  a Čiech, aby sme podporili vlastné firmy a zamestnávateľov v našom regióne.  V menšej miere sú tu aj dámske odevy napr. známe DOLLY sukničky, spoločenské šaty, svetríky s maľbou a iné zaujímavé modely.

Páni majú tiež možnosť vlastniť originálny kúsok oblečenia – napr.košeľu s maľbou, čo je ozaj netradičné poňatie odevu, ale podotýkam, že veľmi praktické, lebo maľba nevyžaduje zvláštnu údržbu a motívy maľby sú tak rozmanité, že je možné nájsť si ten svoj. Nehovoriac o maľbe na želanie, lebo aj to je možné.

Čo ľudia vyhľadávajú viac, hotové modely alebo šaty na objednávku ?

Ľudia, ktorí zápasia s časom využívajú ponuku hotových modelov, lebo je okamžite k dispozícii, stačí si vybrať model a vyskúšať veľkosť. Drobnou úpravou sa dá doriešiť  aj prípadný jemný problém v padnutí odevu na postave zákazníčky. Ponuka našich hotových modelov je preto veľmi pestrá a rôznorodá, aby si každá postava našla ten svoj a aj každá povaha.
Ak je dosť času na šitie modelu, je to ťažšia, ale o to hodnotnejšia cesta, lebo ten výsledný produkt, môže spĺňať všetky nároky zákazníčky a vždy ide o jedinečný model.
Sú obdobia, kedy je viac využívaný predaj hotových modelov, a zase inokedy je v popredí viac zákazkové šitie. Oba spôsoby sú možné a využívané.

Čo by ste zaradila medzi klady a zápory Vašej práce ?

Klady našej práce je všetko čo som doteraz spomenula: tvorivosť, originalita, práca s krásou, eleganciou, stretanie a spoznávanie úžasných ľudí, práca s ľuďmi a pre ľudí.
Veľmi pekné sú rôzne akcie, kde sa prezentujeme, módne prehliadky, televízne vystúpenia atď.
Zápory vidíme iba vtedy, keď sa niečo nevhodne skombinuje, napr.upršaný deň a nekvalitný materiál a ešte k tomu boľavá hlava. To je ozaj priveľa 🙂 . Každý človek, ktorý robí prácu, čo ho napĺňa a ešte ju  miluje – musí byť šťastný, či chce alebo nie. Samozrejme sú nároky, ktoré sú ,,otravné až nepríjemné,, napr. dane, odvody, legislatíva, zaťaženie všelijakými poplatkami, ale to je tiež v tom balíčku s názvom „Podnikanie“ a každý sa s nimi musí vysporiadať.

miki-modelleS akou najzvláštnejšou alebo netradičnou zákazkou ste sa museli vysporiadať?

To je krásna otázka ! Ďakujem. Nápady a nároky ľudí sú OZAJ rozmanité. Ale ak ide o odev, nie že by ma už nič nemohlo prekvapiť, ale je to väčšinou v rámci určitého mantinelu. Šili sme už do Ameriky, Kanady, Austrálie, Rakúska, Švajčiarska, Ruska, Juhoafrickej republiky, atď. Každý má iné predstavy a nároky, ale to je v poriadku. Obliekali sme divadelné predstavenie pre anglickú hereckú skupinu.

Špecialita začína vtedy, keď obliekame napr. koníka alebo lietadlo. A musíme „odev“ skúšať. To je vždy netradičné. Obliekame niekoľko jokeyov a ich koníky, sú to veľkí nadšenci svojho odboru, asi tak ako my, takže si rozumieme.

Keď obliekame lietadlo – svetovú špičku vo svojom obore – je to veľké „spestrenie“ našej obvyklej práce a výzva dotiahnuť odevníctvo aj do tohoto oboru. Som vďačná za takéto stretnutia so zaujímavými, úspešnými  ľuďmi a ich projektami. Posúvame si týmto svoje hranice možností do ďalších sfér.

Máte už predstavu, na čom budete pracovať budúci rok? Je potrebné si v tomto odvetví  plánovať veci dopredu alebo priebežne sledovať trendy?

Na nový rok mám vždy akúsi vnútornú potrebu niečo – inovovať, vylepšovať, meniť, dopĺňať, skvalitňovať, zefektívňovať a tak ďalej. V tomto duchu vždy začínam rok. Tieto atribúty s módou nesúvisia. To je koncepčná práca na chode a vývoji firmy. Stále vidím nové méty a možnosti, ktoré by sme mohli využiť. Ak nevidím – hľadám.

Módne trendy si samozrejme všímam a študujem, ale nie je to moja „biblia“. Väčšinou si nové veci vymýšľam sama a trendy v móde tam tak trochu zakomponujem. Nechcem robiť veci na jednu sezónu alebo podľa aktuálnej špeciality v móde. Moje modely by sa mali dať nosiť aj za 10-20 rokov, bez toho, aby ste sa v nich cítili trápne. Presne tieto nároky boli „v móde“ kedysi, ale rýchla doba, v ktorej žijeme zrýchlila aj obrátkovosť oblečenia na niečo, čo sa za krátko vyhodí.  Je to na úkor kvality odevu, ktorá je u mňa na prvom mieste. Takže odevy v mojom podaní majú dlhšiu životnosť, nadčasovosť a variabilitu nosenia.

Týmto spôsobom tvorím nové modely a na každú sezónu pripravujem novinky. Keďže sme úzko prepojení s našou klientelou, veľmi pružne sa snažím reagovať na záujem našich spotrebiteľov a vyhovieť ich požiadavkám, pri dodržaní mojej vnútornej filozofie. Zároveň sa do odevov snažím dostať toľko umenia, koľko tam „vojde“.

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa inšpirácie do novej tvorby odevov.

MIKI MODELLE
Adresa

Facebook
Webstránka

+421 905 325 837
emilia.simkova@azet.sk

————————————————————–
Podporuj lokálnych #9 Kunowský Majer
Podporuj lokálnych #8 Záhradné Centrum Beňa
Podporuj lokálnych #7 JAM Sport

Podporuj lokálnych #6 Juraj Vandelia
Podporuj lokálnych #5 Jimmy Market
Podporuj lokálnych #4 HappyEnd SkateShop
Podporuj lokálnych #3 Lasičky
Podporuj lokálnych #2 Piváreň u Albína
Podporuj lokálnych #1 Sklep Pub