Seničania v zahraničí #13 – Zuzka Kádeková a jej dvojitý Erasmus

V poslednom článku som rozprávala o mojich skúsenostiach z Erasmus + mobility, a pri nej ostaneme aj v dnešnom interview so Zuzkou Kádekovou. Ak si sa ešte stále neodhodlal opustiť hniezdo, si lenivý vyplniť všetky dokumenty či sa jednoducho bojíš, že si nenájdeš kamarátov, rýchlo zabudni na také výhovorky, lebo nevieš o čo prichádzaš! Veď Zuzka ti povie 🙂

 

Ahoj Zuzi, nevidela som ťa už poriadne dlho, ani nestíham sledovať či si doma alebo zase niekde mimo Slovenska, takže je čas ťa konečne vyspovedať 🙂  Prosím ťa prezraď nám, kde si sa poslednú dobu nachádzala a s akým zámerom si tam bola?

Ahoj Simi, len nedávno som sa vrátila z Erasmus semestra, z estónskeho Tallinnu.

Toto však nie je prvý krát čo si sa rozhodla absolvovať Erasmus. Pred tým si bola v Litve, ak sa nemýlim. Čo sa ti na Erasme tak zapáčilo, že si sa rozhodla ísť znovu?

 

Áno, máš pravdu, toto bol môj druhý Erasmus. Po návrate z Litvy začal bežať program Erasmus + prostredníctvom ktorého sa študent môže zúčastniť mobility aj v bakalárskom aj v magisterskom štúdiu. Semester v zahraničí bol najlepším rozhodnutím v mojom živote, a preto som vedela, že túto šancu musím využiť opäť , nezáležiac na krajine či meste! Jednoducho som vedela, že na Erasmus musím ísť znovu. 🙂

 

Senicanka Zuzka Tallinn

 

Prečo si sa rozhodla práve pre tieto dve krajiny?

Samotné rozhodnutie ísť na prvý Erasmus bolo absolútne spontánne bez akéhokoľvek hlbšieho uváženia, mala som pocit, že je čas na zmenu. Prečo Litva? Získala som na ňu najlepšie referencie od našej koordinátorky programu, ktorá tvrdila, že vo Vilniuse nuda nikdy nebude a starostlivosť o študentov bude vynikajúca, a jej slová sa do bodky naplnili. Estónsky Tallinn bol pre mňa jedinou ponukou v magisterskom stupni štúdia, čiže nebolo potrebné rozhodovanie. Tallinn som navštívila ešte pred tým a mesto ma oslovilo jeho malebnosťou, útulnosťou a romantikou starého mesta.

 

Vilnius
Ako by si porovnala školy tam a u nás na Slovensku, čo sa týka prístupu učiteľov a vybavenia?

 

Škola vo Vilniuse bola veľmi pekná, moderná, mala niekoľko jedální, kaviarničiek a krásny leso-park patriaci Univerzite. Čo sa mi veľmi páčilo bola čistota, zákaz fajčenia rešpektujúci každým a kus prírody na akademickej pôde. Zamilovala som sa do presklenej knižnice, ktorá bola ozdobou celej Univerzity.

 

Senicanka Zuzka Tallinn 2

 

V Tallinne bola akadémia o trošku staršia, ale vybavená všetkým potrebným. Mala obrovskú posilňovňu s moderným zariadeniami. Mne, ako bývalej tanečnici sa veľmi rátala malá tanečná sála, kde prebiehali hodiny aerobiku, zumby a iných cvičení. Nemožno nespomenúť jednu z najlepších vecí z nášho kampusu – saunu. Estónci sú veľkí milovníci sauny, rovnako ako ostatné severské národy. Internát prevýšil moje očakávania.

 

Litva v škole

 

Čo sa týka samotnej výučby a prístupu učiteľov, z môjho pohľadu Erasmus výučba je viac zameraná na diskusie, praktické zadania, zlepšovania sa v prezentovaní a vystupovaní v cudzom jazyku. Najviac ma ohúrilo štúdium nových jazykov – litovčiny a ruštiny,  za ten semester sa človek skutočne dokázal naučiť veľa. V priebehu oboch zahraničných mobilít som takisto mala možnosť zúčastniť sa exkurzií na významných inštitúciách. Učitelia boli milí, sčítaní, javili prirodzený záujem a pristupovali k nám ako k váženým hosťom. Snažili sa vždy odovzdať čo najviac nielen z prednášaného predmetu, ale aj z ich kultúry a tradícií.

 

Knižnica, Vilnius

 

Predpokladám, že Estónci a Litovčania sú si celkom podobní. Sú tieto národy odlišné od Slovákov? Dá sa v hovoriť o nejakom kultúrnom šoku?

 

O kultúrny šok nešlo ani v jednom prípade. Na základe mojich skúseností môžem povedať, že sme národmi podobnými, ale predsa! Čo sa týka Litovčanov, mala som väčšiu možnosť spoznať sa s nimi, nakoľko sme mali mentorov, ktorí sa o nás starali skutočne neopísateľne! Každý týždeň bol preplnený udalosťami, aktivitami, výletmi. Litovčania sú podľa mňa milí, priateľskí a cieľavedomí ľudia.

 

Senicanka Zuzka Tallinn erasmus

 

A Estónci? Na prvý pohľad uzavretí a nekomunikatívni. Prečo? Korene siahajú do histórie, kedy žili roztrúsení na veľkej ploche a ich susedské styky boli determinované ich vzdialenosťou. Boli zvyknutí na ticho a samotu. Estónci nie sú zvyknutí byť prvým, ktorý osloví neznámeho, avšak zistíte, že sú to fajn ľudia, ktorí vynašli Skype, majú perfektný e-government a takmer všetko v krajine funguje pomocou občianskeho preukazu. Čo ma príjemne prekvapilo bol fakt, že som sa po anglicky dohodla v Tallinne všade a s každým. Estónci sú rozvážni, presní, zbytočne veľa nerozprávajú a za nich skôr hovoria skutky…

 

Pobyt v oboch krajinách zbúral vo mne všetky mýty a predsudky, ktoré do mňa hustilo moje okolie…Obe krajiny sú o krok vpred od tej našej.

 

Kijevo Kotletas

 

Čo je typické pre ich gastronómiu?

 

Gastronómia je zmeskou ruskej, poľskej a škandinávskej kuchyne. Ľudia jedia mleté mäso, zemiaky, červenú repu, kyslú smotanu, uhorky, ryby, kapustu, pohánku a jedlá zvyčajne dochucujú kôprom a zapíjajú kefírom. Mojím obľúbeným jedlom vo Vilniuskej jedálni bol Kijevo Kotletas (kurací závitok plnený maslom vysmážaný v troj-obale ) 🙂 Najviac mi chýba sladká pochúťka – malá čokoládová tyčinka plnená tvarohom, v Litve nazývaná „Surelis“ a v Estónsku „Kohuke“.

 

Čo sa týka alkoholu a liehovín, v Litve vyskúšajte nápoj 999 v troch rôznych verziách (podľa farby vlajky- žltá, zelená, červená) – Į sveikatą (na zdravie) a v Tallinne sladký likér Vana Tallinn – Terviseks (na zdravie). 🙂

 

Senicanka Zuzka Moskva

 

Aké miesta si mala možnosť navštíviť? Odporučila by si túto oblasť  ako zaujímavú destináciu pre turistov?

 

Vďaka Erasmu som navštívila mnoho krajín, miest a zaujímavých destinácii- Lotyšsko- Riga, Švédsko- Stockholm, Nórsko- Oslo, Fínsko – Helsinki, precestovala som Litvu a Estónsko. Medzi TOP výlety zaraďujem Rusko, kde som mala možnosť pochodiť Saint Petersburg, Velikij Novgorod a Moskvu. Ale k nezabudnuteľnému zážitku z cestovania zaraďujem výlet do Laponska, kde som si podala ruku so skutočným Santa Clausom v deň Sv.Mikuláša, zažila som psie záprahy na vlastnej koži. Absolvovala som okružnú jazdu v sánkach, ktoré ťahal sob, za ktorú som získala aj vodičské oprávnenie platné 12 mesiacov (hahaha). Pochutili sme si na typickej fínskej vianočnej večeri, videli sme polárnu žiaru a výlet sme zakončili pravou fínskou saunou, kde miestom ochladenia bolo zamrznuté jazero.

 

Senicanka Zuzka Polárna žiara

 

Estónsko aj Litva sú určite atraktívnymi turistickými destináciami, sú typické lesom a množstvom jazier. V prípade Estónska sú veľmi populárne výlety do močiarov, kde sú vybudované turistické chodníčky a je možné si vyskúšať do močiaru aj skočiť. Tallinn je malebné, romantické mestečko s udržiavaným historickým centrom . Obe krajiny obmýva Baltské more a neverili by ste, ale koncom augusta sme sa v Tallinne slnili na pláži, ktorá silne pripomínala pláže dovolenkových destinácií. Vlajku Estónska si ľahko zapamätáte: modrá, čierna a biela- nebo, les a sneh.

 

Senicanka Zuzka Psie záprahy

 

V blízkosti Vilniusu sa nachádza ostrovný hrad Trakai, ktorý je vybudovaný uprostred jazera a patrí k obľúbeným miestam. Kto navštívi Litvu, nesmie vynechať Horu Krížov, pútnické miesto, mesto Kaunas a letné destinácie – Nida, Palanga a Klaipéda. Vilnius ako taký je mojou srdcovkou.

 

Senicanka Zuzka Selfie so sobom

 

Destináciu Pobaltských krajín by som najmä vrelo odporučila všetkým budúcim Erasmus študentom, nakoľko krajiny sú priateľské s našou peňaženkou, sekcie Erasmus Student Network sú jednými z najaktívnejších v Európskej Únii a poskytujú mnoho príležitostí kultúrneho i  cestovateľského vyžitia.

 

Senicanka Zuzka Hora Krizov

 

Čo pre teba znamená slovo Erasmus? Ako by si opísala tento „životný štýl“ (lebo myslím, že to dá naozaj tak pomenovať).

Slovo Erasmus vo mne vyvoláva mnoho emócií, spomienok, zážitkov, stretnutie spriaznenej duše -môjho priateľa Renata, životných priateľstiev, skúseností, zábavy, cestovania a jednoducho život, ktorý človek v tom čase skutočne žije!

 

Erasmus + je výborný program Európskej Únie. Študenti by nemali váhať, prijať výzvu a zúčastniť sa ho aspoň raz, ak nie viac krát. J Vyskúšate si štúdium v cudzom jazyku, spoznáte ľudí z celého sveta, nadviažete priateľstvá, ktoré skutočne trvajú, ochutnáte nové kuchyne, priučíte sa novým tradíciám, pochopíte konanie ostatných, precestujete časť sveta, odovzdáte kus seba v hosťujúcej krajine a odnesiete si nespočetné množstvo zážitkov ! J Tak neváhajte a hneď zajtra zisťujte, čo Vaša škola ponúka, lebo určite ľutovať nebudete…

 

A ako sa hovorí : „ Raz Erasmus, navždy Erasmus!“

 

Senicanka Zuzka Hrad Trakai

Hovorí sa, že keď sa vrátiš z Erasmu späť, všetko doma bude také isté, len ty prídeš zmenená. Zmenil ťa v niečom Erasmus?

 

Určite! V mnohých oblastiach som sa jednoznačne zmenila. Hneď po Litve som chcela niečo viac, lebo život tam bol aktívny, nikdy som sa nenudila, snažili sme sa využívať každý moment semestra. Po návrate domov som všetko našla rovnaké, nezmenené a aj nudné. Ťažko sa mi zvykalo na samotu a čas strávený bez Erasmus kamarátov, s ktorými sme spoločne žili a všetko zdieľali ako jedna veľká rodina. Dokonca tento stav už nadobudol aj pomenovanie a nazýva sa „Post Erasmus syndróm“, ktorý u mňa pretrvával veľmi dlho, asi až do nástupu na ďalší Erasmus v Estónsku. Po pobyte v zahraničí som určite viac tolerantnejšia, cieľavedomejšia, samostatnejšia, smelšia, otvorenejšia voči všetkému a všetkým. Na druhej strane určite vyhranenejšia v názoroch na svet a vzťahy v ňom. Pochopila som, že všetci mladí ľudia sme rovnakí, a predsa rozdielni.

 

Priateľstvá trvajú však naďalej, moje litovské kamarátky už boli na Dračích lodiach, poznajú Kunov, langoše a milujú Kofolu! Zorganizovali sme „po- erasmácke“ stretnutie na Kysuciach, spolužiakovi z Francúzska sme ukázali krásy stredného Slovenska, navštívil ma kamarát z Afganistanu žijúci v Nemecku, Lotyška Nadežda i Maďar Péter. Moje myšlienky teraz smerujú k tomu, aby sme oživili naše spomienky a vzniknuté priateľstvá aj s kamarátmi z Tallinnu.

 

Senicanka Zuzka Erasmus Tallinn

 

Čo ti chýbalo tam zo Slovenska a naopak, čo ti chýba na Slovensku odtiaľ?

 

Zo Slovenska mi chýbala samozrejme moja milovaná rodina a kamaráti, ale vďaka Internetu sme stíhali zdieľať navzájom všetko dobré aj zlé. A čo by som priniesla na Slovensko? Určite väčší progres vo všetkých oblastiach života a aj v mysliach nás, ľudí. 🙂

 

Ďakujem krásne za interview Zuzi a budem sa tešiť na tvoje ďalšie cestovateľské zážitky. Držím palce! 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *